ترکیه امروز جمعه اعلام کرد رژیم صهیونیستی در صورت به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه به خود ضرر خواهد زد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، ترکیه امروز جمعه اعلام کرد رژیم صهیونیستی در صورت به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه  به خود ضرر خواهد زد زیرا با این اقدام آن را هم سطح با هولوکاست قرار می دهد.

حامی اکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه گفت: « ما فکر می کنیم که اسرائیل با هم سطح قراردادن حوادث سال 1915 و هولوکاست بیش از همه متضرر خواهد شد ›. رژیم صهیونیستی با بحران دیپلماتیک شدید با ترکیه رو به رو است.

کنست‌ ( پارلمان رژیم صهیونیستی ) روز چهارشنبه تصویب کرد ” به رسمیت شناختن حوادث سال 1915 “ را در پاسخ به موضع ترکیه درباره کشتار این رژیم علیه فلسطینی ها در غزه در دستور کار خود قرار دهد.

دفتر اطلاع رسانی کنست در بیانیه ای اعلام کرد این پیشنهاد که حزب مخالف ” مرتس “ آن را ارائه کرد به تصویب 16 نماینده رسید. کابینه رژیم صهیونیستی به این طرح واکنش نشان نداده اما اعضای احزاب حاضر در ائتلاف دولتی را در رای گیری آزاد گذاشته است.

کنست تاریخی را برای بحث درباره این پیشنهاد مشخص نکرده است. اگرچه این پیشنهاد به عنوان یک اقدام دولتی تلقی نمی شود اما می تواند روابط متشنج با ترکیه را تشدید کرد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پس از کشتار بیش از 60 فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست، اسرائیل را به «نسل کشی» و استفاده از شیوه های آلمان نازی متهم کرد. پیش از رای گیری در مورد این پیشنهاد در کنست، تامار زاندبرگ از حزب مرتس اعلام کرد زمان انتخاب شده برای این پیشنهاد هیچ ارتباطی با تشدید تنش ها با آنکارا ندارد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز