سخنگوی کاخ کرملین درارتباط با قتل روزنامه نگاری روسی گفت:اوکراین جای خطرناکی برای خبرنگاران وروزنامه نگاران است و «ما امیدواریم که تحقیقاتی واقعی برای شناسایی کسانی که پشت این قتل هستند انجام گیرد».

به گزارش مرور نیوز «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین امروز چهارشنبه قتل روزنامه نگار روسی در اوکراین را مشکوک خوانده اظهار کرد:  این قتل را به شدت محکوم کرد و گفت: ما امیدواریم  که تحقیقاتی جامع در خصوص این قتل انجام گیرد.

بر اساس این گزارش، سخنگوی کاخ کرملین در ادامه گفت‌وگو با خبرنگاران، این قتل را به شدت محکوم کرد و گفت: «ما امیدواریم که تحقیقاتی واقعی برای شناسایی کسانی که پشت این قتل هستند انجام گیرد».

وی همچنین به خانواده و دوستان «آرکادی بابشنکو» خبرنگار روس که در اوکراین به قتل رسیده تسلیت گفت و این اتفاق را بسیار ناراحت کننده عنوان کرد.

پسکوف تأکید کرد، اوکراین کشور خطرناکی برای خبرنگاران شده و آنها یا در این کشور کشته می شوند و یا زندانی می‌شوند، اتفاقاتی که برای روسیه غیرقابل قبول است.

چندی پیش، اوکراین چند نفر از خبرنگاران روسیه را نیز به اتهام انجام اقدامات جاسوسی در این کشور دستگیر کرده بود.

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره نگاه کرملین به اتهامات کی‌یف تأکید کرد: «ما معتقدیم که این اتهامات باید با واکنش شدید جامعه بین‌المللی مواجه شود از مقامات اوکراین درخواست شود تا اقداماتی موثر برای بهبود اوضاع صورت دهند».

بابشنکو که در سال 2017 میلادی به اوکراین اعزام شده بود، روز سه‌شنبه در نزدیکی پارلمان کی‌یف به قتل رسید. پلیس اوکراین تحقیقاتی را در این خصوص آغاز کرده و عنوان کرده که دو احتمال در رابطه با این قتل مطرح کرد، یکی اینکه این قتل را شغل وی در ارتباط بوده و یا به مواضع سیاسی وی مرتبط است.

دخالت سرویس های امنیتی روسیه

«آنتون هراشنکو» قانونگذار اوکراینی گفته بود که یکی از فرضیات مطرح درباره این قتل این است که سرویس‌های امنیتی روسیه در آن دخیل بوده باشند.

اقدامات منفی اوکراین علیه رسانه‌های روس در ماه‌های اخیر شدت گرفته است. اوکراین در تاریخ 24 می اعلام کرد که خبرگزاری اسپوتنیک روسیه شامل تحریم‌های اوکراین به مدت سه سال می‌شود به این معنا که فعالیت این خبرگزاری در اوکراین برای حداقل سه سال متوقف می‌شود.

در تاریخ 15 می نیز نیروهای امنیتی اوکراین وارد دفتر ریانووستی در کی‌یف شده و سردبیر این خبرگزاری را به اتهام خیانت دستگیر کردند. بعدا یک دادگاه در شهر «خرسون» اوکراین رأی داد که وی باید به مدت 60 روز بدون وثیقه بازداشت باشد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز