ده‌ها هزار آرژانتینی معترض دولت، خواستار تصویب قوانینی هستند که پروژه‌های غذایی‌، زمینی و زیرساختی برای فقرا را تضمین کند.

به گزارش مرور نیوز، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "راهپیمایی فدرال" از چهار روز پیش در مناطق مختلف آرژانتین آغاز شده  راهپیمایی در مقابل کاخ ریاست جمهوری کشیده شده است.

معترضان خواستار تصویب قوانینی هستند که پروژه‌های غذایی‌، زمینی و زیرساختی برای فقرا را تضمین کند و همچنین از روسای اتحادیه‌ها می‌خواهند تا اعتصاب سراسری اعلام کرده و دولت را تحت فشار قرار داده اند.

بالاترین نرخ تورم در آرژانتین

آرژانتینی‌ها همچنان با مشکلاتی از جمله افزایش‌ هزینه‌ها در حدود 25 درصد در سال روبرو هستند که یکی از بالاترین نرخ‌های تورم در جهان است. آنها همچنین علیه یک سری تدابیر ریاضتی دولت شامل حذف سوبسیدهایی اعتراض کردند که آنها را مجبور می‌کند تا ماهانه هزینه‌های بیشتری پرداخت کنند.

دنیل منندز، هماهنگ‌کننده یکی از سازمان‌های اجتماعی حاضر در اعتراضات گفت: آنها صلح اجتماعی آرژانتین را با این ریاضت‌ها به خطر می‌اندازند. باید توقفی در این سیاست‌های اقتصادی ایجاد شود.

نارضایتی‌ها از ماه گذشته که مائوریسیو ماکری اعلام کرد وامی از صندوق بین‌المللی پول (آی‌ام‌اف) دریافت می‌کند که این اقدام به دنبال افت بهای واحد پول آرژانتین بود، به بالاترین حد رسید. بسیاری از منتقدان سیاست‌های نهادهای وام‌دهی بین‌المللی را عامل بحران اقتصادی ویرانگر سال 2001 می‌دانند؛ زمانی که از هر پنج آرژانتینی یکی بیکار بود و میلیون‌ها تن به سمت فقر کشیده شدند.

نتایج یک نظرسنجی ماه مه نشان می‌دهد، 75 درصد آرژانتینی‌ها احساس می‌کنند دریافت کمک از آی‌ام‌اف اقدام نامناسبی است. معترضان روز جمعه بنر بزرگی با نوشته "مرگ بر توافق ماکری-آی‌ام‌اف" در دست داشتند.

رئیس‌جمهوری محافظه‌کار آرژانتین که سال 2015 روی کار آمد، می‌گوید توافق با صندوق بین‌المللی پول از یک رکود اقتصادی دیگر جلوگیری می‌کند و همزمان آسیبی هم به حدود یک سوم آرژانتینی که در فقر زندگی می‌کنند، وارد نمی‌کند.

او همچنین با دفاع از سیاست‌های ریاضتی گفت، کسری بودجه دولت باید کاسته، سرمایه‌گذاری جذب و اقتصاد ضعیف تقویت شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز