وزارت دفاع آمریکا در گزارشی که به کنگره تسلیم کرده بود به عملیات ارتش آمریکا در کشتار 500 غیر نظامی اذعان کرد.

به گزارش مرور نیوز، به نقل از شبکه خبری سی‌ان‌ان، وزارت دفاع آمریکا در گزارشی به کنگره اعلام کرد، عملیات‌های ارتش آمریکا به کشته شدن حدود 500 غیرنظامی در سال 2017 در افغانستان، عراق، سوریه و یمن منجر شده است.

این  گزارش‌ حاکی از کشته شدن حدود 499 غیرنظامی و مجروح شدن 169 تن دیگر در 2017 وجود دارد که در نتیجه عملیات‌های ارتش آمریکا در عراق و سوریه علیه داعش، عملیات‌ها در افغانستان علیه طالبان و داعش و عملیات‌ها در یمن علیه القاعده در شبه‌جزیره عرب و داعش بوده است.

این گزارش که اطلاعاتی از شمار تلفات غیرنظامی در عملیات‌های ضدتروریسم در سال 2017 فراهم می‌کند، همچنین تأکید دارد وزارت دفاع "گزارش مستندی" از تلفات غیرنظامیان در نتیجه عملیات‌های ارتش آمریکا در سومالی یا لیبی در سال گذشته میلادی در دست ندارد.

با این حال گزارش مذکور می‌افزاید، بیش از 450 گزارش از تلفات غیرنظامیان در سال 2017 هنوز در دست بررسی است و این بدین معناست که شمار تلفات غیرنظامیان در جریان عملیات‌های ارتش آمریکا ممکن است افزایش یابد. این گزارش حملات هوایی آمریکا و نیز عملیات‌های جنگی زمینی را شامل می‌شود.

افزایش حملات هوایی با آمدن ترامپ

در جریان اولین سال روی کار آمدن دولت ترامپ، حملات هوایی در افغانستان، عراق، سوریه، یمن و سومالی افزایش و حملات در لیبی کاهش یافت. بر اساس آمار فرماندهی مرکزی نیروهای هوایی آمریکا، شمار حملات هوایی سال 2017 در افغانستان 4361 و سال 2016 برابر 1337 مورد بوده است و شمار حملات در عراق و سوریه در 2017 برابر 39 هزار و 577 مورد بود و سال 2016 برابر 30 هزار و 743 مورد گزارش شد. طبق گزارش پنتاگون، آمریکا و متحدانش بیش از 10 هزار حمله علیه داعش در سال 2017 داشتند که این بزرگ‌ترین عملیات‌ هوایی بوده است.

تراژدی با تبعات غیرقابل‌اجتناب

در گزارش پنتاگون که به دستور کنگره انجام شد، آمده است: به‌رغم تلاش‌های نیروهای آمریکایی، تلفات میان غیرنظامیان در عملیات‌های جنگی یک تراژدی با تبعات غیرقابل‌اجتناب است؛ خصوصا زمانی که درگیری‌ها در مناطق شهری و علیه متخاصم‌هایی مثل داعش و القاعده باشد که از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند و تاکتیک‌های آنها شامل به خطر انداختن جان انسان‌های بی‌گناه است.

ائتلاف نظامی تحت امر آمریکا علیه داعش در عراق و سوریه پنج‌شنبه گذشته گزارش خود را منتشر کرد که طبق آن، بین اوت 2014 و اواخر آوریل 2018 دست‌کم 892 غیرنظامی به صورت "غیرعمدی" در نتیجه 29 هزار و 358 حمله‌ ائتلاف علیه اهداف داعش کشته شدند.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز