وزیر خارجه سوریه گفت: ایران از همان ابتدای بحران از جمهوری عربی سوریه در مقابله با تروریسم حمایت کرده است و ما از رهبری و ملت ایران به خاطر این حمایت‌ها تشکر می‌کنیم.

به گزارش مرور نیوز،  به نقل از سانا، «ولید المعلم» با اشاره به حمایت منطقه‌ای و بین‌المللی گسترده از گروه‌های تروریستی در سوریه خاطر نشان کرد ایران هیچ حضور نظامی در خاک سوریه ندارد، بلکه مستشارانی از این کشور در کنار ارتش عربی سوریه حضور دارند(و به آنها کمک می‌کنند.)

المعلم تاکید کرد حضور ایران در سوریه قانونی است و بنا به درخواست دولت سوریه بوده بر خلاف حضور آمریکا، فرانسه و ترکیه که بدون اجازه دولت سوریه وارد شده‌اند.

وزیر خارجه سوریه خاطر نشان کرد سوریه کشوری دارای حاکمیت(مستقل) است و با هر طرفی که بخواهد در راه مبارزه با تروریسم همکاری خواهد کرد.

تحویل فهرست اعضای کمیته به روسیه وایران

وی در بخشی دیگر از این کنفرانس گفت تحویل فهرست اسامی اعضای کمیته بررسی قانون اساسی فعلی به سفیران ایران و روسیه در دمشق بر اساس توافقی صورت گرفت که مبتنی بر تحویل آن به طرفین روسی و ایرانی است به دلیل اینکه این  دو کشور تضمین‌کننده مسیر آستانه هستند.

بر اساس گزارش سانا، المعلم افزود ماموریت دی‌میستورا(نماینده سازمان ملل در امور سوریه) تسهیل کننده بحث و بررسی‌هایی  است که در چارچوب کمیته بررسی قانون اساسی فعلی است و این ماموریت از این حدود فراتر نخواهد رفت.

وی گفت ما اسامی 50 نفر را ارسال کردیم و هر تعدادی که درباره آنها توافق شود، دولت سوریه باید در آنها اکثریت را  داشته باشد و تصمیمات کمیته هم با اجماع گرفته شود.

المعلم درباره اظهاراتی مبنی بر توافق درباره جنوب سوریه اظهار داشت تا زمانی که نظامیان آمریکایی از منطقه التنف خارج نشده اند، این حرف‌هایی که از توافق درباره جنوب سوریه گفته می‌شود، باور نکنید.

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد رژیم اشغالگر اسرائیل توافق‌نامه جداسازی نیروها که در سال 1979 امضا شده است، با حمایت از گروه‌های تروریستی با هدف ایجاد کمربند امنیتی برای خود نقض کرده است.

ترکیه اشغالگر است

وی درباره ترکیه گفت ما ترکیه را دشمن متجاوز و اشغالگر سرزمین خود می‌‌دانیم، این کشور و آمریکا حق ندارند درباره هر شهر سوری مذاکره کنند، ما وجب به وجب خاک سرزمین خود را آزاد خواهیم کرد.

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد الرقه در قلوب همه سوری‌ها قرار دارد و به زودی از لوث بیگانگان پاکسازی و بازسازی خواهد شد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز