منابع غربی از تصمیم رهبران ناتو برای افزایش توان نظامی این پیمان با استفاده از نیروهای ذخیره و با هدف مقابله با حمله احتمالی روسیه خبر داده‌اند.

به گزارش مرور نیوز،  روزنامه «پراودا»، چاپ مسکو نوشته است: منابع خبری اروپایی اعلام کرده‌اند که رهبران ناتو تصمیم گرفته‌‌اند با ایجاد نیروهای ذخیره عملیاتی آمادگی رزمی خود برای حمله احتمالی از سوی روسیه را افزایش دهند. این نیروهای ذخیره شامل حدود 30 هزار نیرو و همچنین 100 فناوری رزمی برای نبردهای زمینی و دریایی می شود. به عقیده آنها، پیمان ناتو باید علاوه بر 20 هزار نیروی نظامی خود، نیروهای ذخیره‌ای نیز داشته باشد. به منظور رسیدن به آمادگی رزمی مناسب ماه‌ها زمان لازم است.

به گفته منابع خبری، ابتکارعمل افزایش توان نظامی ناتو از سوی آمریکا عنوان شده است، البته آلمان نقش کلیدی در آن دارد. به نظر می‌رسد که این نظریه باید در نشست آتی شورای وزرای دفاع کشورهای ناتو در بروکسل بررسی و مورد تصمیم گیری قرار گیرد.

علاوه بر این، ناتو تمایل دارد تا به سمت استفاده از نیروهای نظامی متحرک متحرک سوق یابد که امکان استفاده از تجهیزات نظامی سنگین در آن کمتر خواهد بود.

لازم به یادآوری است که مسکو بارها اعلام کرده که نسبت به تقویت نیروهای ناتو در نزدیکی مرزهای خویش به شدت نگران است. "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه در نشست شورای امنیت این کشور در ماه آوریل تاکید کرد که برخوردهای ناتو گویایی بازگشت آنها به دوران «مناقشه قدیم» در زمان جنگ سرد است.

انتهای پیام/

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز