رئیس‌جمهور چین در نشست مشترک تأکید کرد: ما ملت هایی هستیم که سطح بالایی از اعتماد را داریم، ما برای توسعه بیشتر روابط دو کشور تلاش می کنیم.

به گزارش مرور نیوز، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه روز گذشته درباره مذاکرات انجام گرفته میان دو کره به منظور حل تنش‌ها در شبه‌جزیره کره ابراز امیدواری کرد و رئیس‌جمهور چین در این نشست تأکید کرد: «ما ملت هایی هستیم که سطح بالایی از اعتماد را داریم... ما برای توسعه بیشتر روابط دو کشور تلاش می کنیم».

بنا بر گزارش شبکه «راشاتودی»، رئیس‌جمهور روسیه در حال قرائت بیانیه‌ای مشترک با «شی جینپینگ» رئیس‌جمهور چین در پکن است.

شی جینپینگ علاوه بر این تصریح کرد: «روسیه و چین همکاری مشتری را برای کمک به حفظ ثبات جهانی در پیش خواهند گرفت».

وی در  ادامه ابراز امیدواری کرد که تبادلات آموزشی و گردشگری میان دو کشور روسیه و چین افزایش یابد.

پوتین در ابتدای اظهاراتش در این کنفرانس خبری، از دیدار دوستانه با رئیس‌جمهور چین در این سفر تشکر کرد.

رئیس‌جمهور روسیه در ادامه از برنامه مسکو برای کمک به ساخت یک نیروگاه هسته‌ای در چین خبر داد.

وی تأکید کرد که در دیدار با همتای چینی خود در پکن درباره گفت‌وگوهای سازنده میان دو کره به منظور رفع تنش‌ها در این منطقه نیز رایزنی کرده است.

بنا به اعلام رئیس‌جمهور روسیه، پکن و مسکو بسیار خوشحالند که شاهد گفت‌وگوهای دو کره بر اساس نقشه راه پیشنهادی چین و روسیه هستند.

پوتین تصریح کرد، پیونگ‌یانگ در تماس‌های اخیر خود با مسکو آمادگی‌اش برای انجام اقدامی سازنده را اعلام کرده است.

رئیس‌جمهور روسیه گفت:‌« مسکو و پکن مایل به برقراری صلح و ثبات در شبه‌جزیره کره هستند».

وی در ادامه تأکید کرد که در این دیدار درباره توافق هسته‌ای ایران (برجام) نیز با همتای چینی خود گفت‌وگو کرده اما جزئیات این گفت‌وگو را مطرح نکرد.

رئیس‌جمهور روسیه برای انجام یک سفر سه روزه به منظور شرکت در اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای به چین سفر کرده است.

ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان در تیرماه سال ۱۳۹۴ به توافقی دست یافتند که قرار بود در ازای ایجاد محدودیت در بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، همه تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند.

کارشکنی‌های آمریکا در اجرای برجام از زمان روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا شدت گرفت.  او در اقدامی که نقض صریح بندهای توافق هسته‌ای با ایران محسوب می‌شود، بارها تهدید کرد کشورش را از توافق خارج خواهد کرد و یا درباره تجارت با ایران به کشورهای اروپایی هشدار داد.

ترامپ سرانجام روز سه‌شنبه ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز