دولت جدید اسپانیا اعلام کرد، با هدف کاهش تنش، نظارت مالی خود را از کاتالونیا که از 2017 تحت کنترل مستقیم دولت مرکزی اسپانیا بوده است بر می دارد.

به گزارش مرور نیوز، به نقل از خبرگزاری فرانسه،  سخنگوی کابینه دولت جدید اسپانیا در جریان یک نشست خبری گفت: ما بانک‌هایی را معرفی کرده‌ایم که براساس آن، به دولت کاتالونیا اجازه می‌دهد تا بدون نظارت خزانه داری مرکزی اقدام به پرداخت کند.

وی ادامه داد: این اقدام برای برداشتن نظارت مالی بر کاتالونیا نشان دهنده اعتماد کابینه جدید اسپانیا به این منطقه خودمختار است که به سمت عالی شدن روابط سیاسی قدم برداشته است.

سخنگوی دولت جدید مادرید همچنین بر ضرورت فوری مذاکرات با کاتالونیا تاکید کرد و گفت که مذاکرات میان پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا و رهبر دولت منطقه‌ای کاتالونیا پیش از تابستان صورت می‌گیرد.

نظارت مالی مادرید بر کاتالونیا روز دوشنبه رسما خاتمه می‌یابد.

کاتالونیا از اکتبر 2017 تحت کنترل مستقیم دولت مرکزی اسپانیا قرار گرفته و علتش برگزاری رفراندوم غیرقانونی برای جدایی از این کشور بوده است.

یوآخیم تورا، رهبر جدید کاتالونیا تماس‌های مکرر برای مذاکرات با دولت مرکزی داشته و گفته که یکی از اولویت‌های اصلی دولتش بازگرداندن خودمختاری سیاسی و اقتصادی به منطقه است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز