رئیس‌جمهوری سوریه گفت: انگلیس را مسئول حمایت از سازمان «کلاه سفیدها» در مناطق مختلف سوریه دانست و متذکر شد که انگلیس از سازمان «کلاه سفیدها» علنا حمایت می‌کند.

به گزارش مرور نیوز، بشار اسد طی گفتگویی به مداخلات کشورهای اروپایی در امور سوریه پرداخت.

«بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه، روز شنبه در گفت‌وگو با روزنامه «دیلی‌میل» انگلیس، اعلام کرد که بسیاری از سازمان‌های اطلاعاتی در اروپا با سوریه تماس‌هایی داشتند ولی طرف سوری اخیرا این تماس‌ها را معلق کرده است؛ چرا که آنها هیچ جدیتی ندارند و این سازمان‌ها، به رغم این‌که دولت‌های متبوع‌شان سیاست‌های ضد سوری اتخاذ می‌کنند، درصدد تبادل اطلاعات هستند.

بشار اسد گفت: «وقتی شما مشروعیت سیاسی برای این همکاری و یا تغییر مواضع سیاسی‌‌تان دارید ما آماده همکاری با شما هستیم. ولی در حال حاضر هیچ‌گونه همکاری با دستگاه‌های اطلاعاتی اروپا از جمله سازمان‌های اطلاعاتی انگلیس وجود ندارد.»

بشار اسد

وی در ادامه، انگلیس را مسئول حمایت از سازمان «کلاه سفیدها» در مناطق مختلف سوریه دانست و متذکر شد که انگلیس از سازمان «کلاه سفیدها» علنا حمایت می‌کند؛ در حالی‌که این سازمان شاخه‌ای از گروه‌های تروریستی «القاعده» و «جبهه النصره» است که در مناطق مختلف سوریه حضور دارند.»

رئیس‌جمهوری سوریه افزود: «انگلیس، فرانسه و ایالات متحده آمریکا نیز همان سیاست را اتخاذ و دنبال می‌کنند.»

اسد عنوان داشت: «ما کلاه سفیدها را ابزاری تلقی می‌کنیم که انگلیس در روابط عمومی از آن بهره می‌برد. تأکید می‌کنیم که این سه کشور مذکور حملات شیمیایی دروغین در سوریه طراحی کردند و انگلیس در این حملات نقش‌آفرینی کرده است.»

بشار اسد درخصوص نحوه تعامل «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا با پرونده سوریه، گفت: «این امر به می و ترامپ محدود نیست بلکه تمامی سیاسیون غربی و سازمان‌های غربی در این خصوص موضع‌گیری واحد دارند. آنها نظرِ مخالف خودشان را نمی‌پذیرند و قبول نمی‌کنند که هیچ کشور، یا دولت یا شخصیتی نظر و دیدگاهی متفاوت داشته باشد. این، مصداق تعامل‌شان با سوریه نیز هست.»

با پشتیبانی روس‌ها و ایرانی‌ها طی سال‌های گذشته با داعش جنگیدیم

رئیس‌جمهوری سوریه در عین حال یادآور شد: «ما طرف اصلی هستیم که با پشتیبانی روس‌ها و ایرانی‌ها طی سال‌های گذشته با داعش جنگیدیم و می‌جنگیم.»

اسد گفت: «هیچ طرف دیگری، به غیر از ما، نیست که حتی به صورت جزئی چنین کاری را انجام بدهد. اگر از غرب و ائتلاف نظامی غربی، که تحت فرماندهی آمریکایی‌ها است، سخن می‌گویی باید بدانی که در واقع آنها از داعش حمایت می‌کنند؛ چرا که آنها مانندِ داعش به ارتش سوریه حمله می‌کنند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز