در نشست گروه جی هفت سران کشور های شرکت کننده اعلام کردند که ما متضمن برنامه های هسته ای صلح آمیز ایران هستیم.

به گزارش مرور نیوز، به نقل از خبرگزاری فرانسه سران گروه جی هفت شب گذشته در بیانه‌ خود عنوان کردند: ما تمام حمایت‌های مالی از تروریسم شامل گروه‌های تروریستی مورد حمایت ایران را محکوم می‌کنیم. ما همچنین از ایران می خواهیم تا با کمک به تلاش‌ها برای مقابله با تروریسم و یافتن راه حل‌های سیاسی و برقراری صلح در منطقه نقشی سازنده ایفا کند.

همچنین در ادامه آمده است: ما متعهد به تضمین همیشگی این هستیم که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز و مطابق با تعهدات و الزامات بین المللی‌ش مبنی بر عدم دستیابی، توسعه و یا ساخت سلاح هسته ای باقی می‌ماند.

این گروه در ادامه بیانه‌ خود با این ادعا که برنامه موشکی بالستیک ایران تهدیدی علیه امنیت و صلح بین الملل است از ایران خواسته تا از پرتاب موشک‌های بالستیک و هر فعالیت دیگری که به گفته آن ها خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است و منطقه را بی ثبات می کند پرهیز کند.

گروه هفت شامل قدرت‌های اروپایی همچون آلمان، فرانسه وانگلیس است که در کنار آمریکا از امضا کنندگان توافق هسته ای با ایران به شمار می آیند. اما دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ماه گذشته ( میلادی ) با اعلام خروج از برجام گفت که تحریم‌ها علیه تهران را باز می‌گرداند. این تصمیم ترامپ با مخالفت دیگر طرف‌های توافق که همگی بر ادامه پایبندی‌شان بر توافق هسته‌ای تاکید کرده‌اند مواجه شده است .

 این در حالی است که مقامات کشورمان همواره ضمن رد ادعاهای بی‌اساس غرب و آمریکا علیه برنامه هسته‌ای کشورمان تاکید کرده اند که فعالیت‌های هسته‌ای ایران ماهیت کاملا صلح آمیز دارد و جمهوری اسلامی هرگز به دنبال دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح هسته ای نبوده است. در همین راستا آژانس بین المللی انرژی اتمی در تمامی گزارشات خود از روند اجرای برجام و گزارشات پیشین خود درباره برنامه هسته‌ای ایران تایید کرده است که این کشور به تعهدات خود پایبند است و هیچگونه شواهدی دال بر وجود جنبه‌های نظامی در فعالیت‌های هسته ای تهران وجود ندارد.

ایران در خصوص برنامه موشکی بالستیکش نیز در پاسخ به مخالفت‌های غرب و آمریکا تاکید دارد که کشورمان همچون هر ملت دیگری حق دارد از خود در برابر تهدیدات دفاع کند و از آنجایی که موشک‌های ایران بخشی از توان دفاعی‌اش به شمار می‌آید این کشور برای توسعه ظرفیت دفاعی خود شامل موشک‌های بالستیک از هیچ کس اجازه نمی‌گیرد به ویژه اینکه این فعالیت‌ها هیچ منافاتی با تعهدات بین المللی تهران ندارد و خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت نیست.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز