پوتنی در انتقاد از خروج ترامپ از برجام اعلام کرد: کار آمریکا موجب بی ثباتی شده است.

به گزارش مرو نیوز، به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ولادیمرپوتین" رئیس جمهوری روسیه در سخنرانی امروز خود در شانگهای، تاکید کرد: «بدون تردید کشورما نمی تواند نگران روند اوضاع کنونی پیرامون برنامه هسته‌ای ایران نباشد، چرا که خروج آمریکا از برجام باعث بی ثباتی اوضاع شده، در حالیکه روسیه مصرانه خواستار اجرای کامل مفاد این توافقنامه بین المللی بوده و به تعهدات خویش در چارچوب آن پایبند خواهد بود.»

رئیس جمهور روسیه در مورد موفقیت در مبارزه با تروریسم در سوریه نیز گفت: «در سایه اقدامات هماهنگ روسیه، دولت سوریه، ایران، ترکیه و دیگر کشورها، از جمله قزاقستان، این موفقیت حاصل شد تا اقدام بسیار قابل توجهی در راستای توقف اقدامات تروریستی در این کشور صورت بگیرد.»

پوتین تاکید کرد که دولت سوریه مناطقی از خاک این کشور که بیش از 90 درصد جمعیتش در آنجا زندگی می‌کنند را تحت کنترل درآورده است. به گفته وی، مقامات دمشق از توافقات صورت گرفته در جریان کنفرانس گفت‌وگوهای ملی سوریه در بندر سوچی پیروی می کنند. آنها پیشنهاداتی برای شرکت کنندگان در کمیته قانون اساسی سوریه ارسال کرده‌اند.

پوتین یادآور شد که دولت سوریه به طور کامل به تعهدات خویش عمل کرده و سهم خود در مذاکرات بین سوری‌ها را انجام داده و اکنون زمان آن است که مخالفان عمل کنند.

رئیس جمهور روسیه با اشاره به اینکه اوضاع افغانستان نیازمند توجه خاص است، افزود: «من با همتایان خود که در این زمینه سخن گفته‌اند موافقم. بسیار مهم است که همه کشورهای منطقه برای مقابله با تهدیدات تروریستی، توقف تولید و قاچاق مواد مخدر و کمک به دولت افغانستان در زمینه برقراری آشتی ملی و احیای اقتصادی و ایجاد ثبات در این کشور، تشریک مساعی کنند.»

ولادیمیر پوتین همچنین اولویت‌های اصلی در جهت گیری مشارکت‌ها در چارچوب سازمان شانگهای را مبارزه با تروریسم، جدایی طلبی و افراط گرایی نامیده و یادآور شد که برای موفقیت در این عرصه لازم است تا مانورهای مشترک ضدتروریستی و تبادل تجربیات و اطلاعات نزدیک صورت بگیرد.

به گفته وی، روسیه از برگزاری نشست سران آمریکا و کره شمالی و همچنین مذاکرات پیونگ یانگ و سئول در بالاترین سطح با هدف کاهش وخامت اوضاع در شبه جزیره کره استقبال می کند.

رئیس جمهوری روسیه همچنین یادآور شد که توافقنامه مربوط به مشارکت اقتصادی اورآسیایی که از سوی روسیه و چین در حال آماده سازی است، به روی تمامی کشورهای عضو سازمان شانگهای باز است.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز