رئیس جمهور روسیه در تمایس تلفنی با رئیس جمهور اکراین از او خواست تا خبرنگاران روسی که در اکراین دستگیر شده است را آزاد کند.

به گزارش مرور نیوز، به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه و "پیتر پروشنکو" رئیس جمهوری اوکراین، در یک مذاکرات تلفنی شب گذشته خود مسئله آزادی احتمالی اتباع دو کشور که در روسیه و اوکراین زندانی هستند را بررسی کردند.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین در پایان این مذاکرات اعلام کرد: «توجه خاص رهبران دو کشور به مسائل انسانی از جمله تبادل زندانیان در روسیه و اوکراین معطوف بود. ولادیمیر پوتین بر لزوم آزادی فوری خبرنگاران روسی دستگیر شده در اوکراین تاکید کرد. طرفین همچنین توافق نمودند که مقامات مسئول در زمینه حقوق بشر دو کشور از وضعیت اتباع روسی زندانی در اوکراین و اتباع اوکراینی در زندان‌های روسیه بازدید کنند.

بر اساس این اطلاعات، این مذاکرات به ابتکارعمل طرف اوکراینی صورت گرفت و در جریان آن اوضاع در مناطق شرق و جنوب اوکراین و روند تحقق توافقات مینسک، با توجه به نزدیک شدن به نشست وزرای امور خارجه کشورهای «گروه نورماندی» (شامل روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان) که قرار است در تاریخ 11 ژوئن در برلین انجام شود، مورد بررسی و تبادل نظر رهبران دو کشور قرار گرفت.

پیش از این دفتر مطبوعاتی رئیس جمهوری اوکراین نیز اعلام نمود که پوتین و پروشنکو در جریان مذاکرات تلفنی خود، مسئله آزادی زندانیان سیاسی اوکراینی در روسیه را بررسی کردند.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز