موافقیت نکردن ترامپ با بیانیه گروه جی هفت انتقاداتی از سوی آلمان و فرانسه در بر داشته است.

به گزارش مرور نیوز، بنابر گزارش شبکه خبری سی‌ .ان .ان، کاخ الیزه اعلام کرد که این کشور و در مجموع اروپا از این بیانیه حمایت می‌کنند. در موضع‌گیری  روز یکشنبه فرانسه آمده است: همکاری در سطح جهانی نمی‌تواند به خشم و واژگان کوچک بستگی داشته باشد. بگذارید برای مردم خود جدی باشیم.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما دو روز را سپری کردیم تا به پیش نویس و تعهدات برسیم و به آن پایبندیم و هر طرفی که از آن خارج شود و به آن پشت کند، ناسازگاری خود را نشان داده است.»

«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان هم از کشورهای اروپایی خواست تا در برابر موضع‌گیری ترامپ اتحاد داشته باشند وی در این مورد به خبرنگاران گفت: «این موضوع غافلگیرکننده نیست. ما شاهد موضع‌گیری‌ مشابه در زمینه توافق آب‌وهوایی و توافق هسته‌ای ایران هم بوده‌ایم. به عنوان موضعی که تکرار شده است، می‌توان اعتماد را به وسیله پیامی توئیتری متشکل از 280 کاراکتر از بین برد اما برای ساختن مجدد آن به (کاراکترهای) بسیار بیشتری نیاز است.»

این مقام آلمانی از کشورهای عضو گروه 7 خواست تا آرام باشند و پیامدها را در نظر داشته باشند و افزود: یک مورد این است ما باید نماینده منافع خود در اروپا باشیم چرا که ما بیش از آنهایی که بیرون هستند به هم نزدیکیم.ما قطعا با هم وارد مذاکره می‌شویم... شرکا به ویژه کانادا و ژاپن و ما خواهیم دید که چطور می‌توانیم با هم همکاری نزدیکی داشته باشیم.من به ژاپن سفر خواهم کرد و تلاش می‌کنم که به زودی با همتای کانادایی خود هم صحبتی داشته باشم.»

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان هم با انتقاد از مواضع رئیس‌جمهور آمریکا در قالب گروه 7 گفت که اروپا به مقابله به مثل علیه واشنگتن ادامه می‌دهد.

در حالی که هنوز ساعاتی از نشست خبری «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا درباره امضا شدن بیانیه پایانی نشست گروه 7 از سوی تمام اعضا نگذشته بود، ترامپ در توئیتر خود اظهارات ترودو را اشتباه خوانده و خود او را فردی «ضعیف و غیرقابل اعتماد» در مذاکرات نشست جی هفت در کانادا توصیف کرد. صدراعظم آلمان  در برابر چنین موضوعی از جانب واشنگتن اعلام کرده که کشورش به این بیانیه که قانونی است متعهد است.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز