رئیس جمهور کره حجنوبی به اشاره به مذاکره رئیس جمهور آمریکا و کره شمالی گفت: «ما به تلاش‌های صادقانه از سوی کره جنوبی، کره شمالی و آمریکا و به همکاری ادامه‌دار دیگر کشورها تا زمان تکمیل این فرآیند، نیاز داریم.»

به گزارش مرور نیوز، «مون جائه این» رئیس جمهور کره جنوبی عنوان کرد:  نشست میان «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی تنها آغازی برای یک فرآیند طولانی مدت به منظور خلع سلاح اتمی پیونگ یانگ است. 

رئیس جمهور کره جنوبی افزود: «خصومت عمیقی که در روابط وجود داشته و مسئله اتمی کره شمالی، مواردی نیستند که تنها با یک اقدام و در یک جلسه بین سران حل شوند و بعد از اینکه سران گفت‌وگو را آغاز کردند، نیاز به فرآیندی طولانی مدتی وجود دارد که ممکن است یک سال، دو سال یا بیشتر به طول بیانجامد تا این مسایل کاملا حل شوند». 

وی در ادامه تاکید کرد: «ما به تلاش‌های صادقانه از سوی کره جنوبی، کره شمالی و آمریکا و به همکاری ادامه‌دار دیگر کشورها تا زمان تکمیل این فرآیند، نیاز داریم.»

مون افزود ترامپ تمایل شدید خود برای حل مسئله اتمی کره شمالی و برقراری صلح در شبه جزیره کره را از طریق اقدامات عملی نشان داده است. 

وی گفت امیدوار است که نشست فردا موفقیت‌آمیز باشد، اما تلا‌ش‌های دو کشور به تنهایی برای رهایی نهایی کره شمالی از تسلیحات اتمی‌اش کافی نیست. 

مون جائه این تأکیدکرد، باید روابط کره شمالی و جنوبی همزمان با این نشست بهبود یابد چراکه بهبود در روابط میان کره‌ای، به ارتقا‌ء روابط کره شمالی و آمریکا نیز منجر خواهد شد. 

چند ماه پیش از این در نشستی تاریخی میان سران دو کره، مقرر شد رهبر کره شمالی با رئیس جمهور آمریکا نیز دیدار کند تا برای تنش‌زدایی از منطقه با یکدیگر به بحث و گفت‌وگو بپردازند و اکنون ترامپ و کیم در سنگاپور حضور دارند تا روز سه‌شنبه دیدار کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز