یک مقام ناتو گفت: اوکراین کمک می‌کنیم تا به سطح استانداردهای ناتو برسند و پایه و اساس این اقدامات نیز انجام اصلاحات است.

به گزارش مرور نیوز، یک مقام مسئول ناتو در گفت وگو با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد: « برای تحقق عضویت اوکراین در ناتو برنامه های راهبردی و درازمدت،  از اوکراین انتظار داریم  و باید اوکراین به انجام اصلاحات اساسی داخلی، تقویت موسسات دمکراتیک، توجه بیشتر به ارجحیت قانونی و توسعه توان دفاعی این کشور بر اساس استانداردهای ناتو اهمیت بیشتری دهد.»

که پیمان آتلانتیک شمالی خواستار آن است که هدف راهبردی و دراز مدت دولت اوکراین برای عضویت در این سازمان نیازمند تلاش بیشتر مقامات کی‌یف برای انجام اصلاحات داخلی و همچنین توسعه توان بالقوه دفاعی این کشور بر اساس استانداردهای ناتو است.

"پیتر پروشنکو" رئیس جمهوری اوکراین روز گذشته (دوشنبه) گفته بود که مایل است کشورش تا سال 2030 عضو ناتو شده باشد.

وی گفت: «ما از طریق کمیسیون ناتو-اوکراین و برنامه‌های سالانه بسته‌های کمکی از این تلاشها حمایت می‌کنیم. ولی این درخواست‌ها ابزارهای موثری هستند که به اوکراین کمک می‌کنند تا به سطح استانداردهای ناتو برسند و پایه و اساس این اقدامات نیز انجام اصلاحات است».

پارلمان اعلای اوکراین در سال 2014 با تغییر دو بند از قانون اساسی این کشور، از وضعیت بی‌طرفی اوکراین صرف‌نظر کرد و در سال 2016 نیز متمم قانون اساسی را به تصویب رساند که بر اساس آن، عضویت در ناتو هدف اصلی سیاست خارجی این کشور مشخص گردید.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز