مسئول سیاست خارجی اروپا در بیانیه ای با اشاره به مذاکره رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی گفت: مدیون رهبری، خردمندی و عزم جزم رئیس جمهوری کره هستیم.

به گزارش مرور نیوز، فدریکا موگرینی، با اشاره به دیدار کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و  دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت: دیپلماسی تنها راه حل  پیشروی به سمت صلح پایدار کره شمالی است.

در بیانیه‌ای که سرویس خدمات خارجی اتحادیه اروپا از سوی موگرینی منتشر کرده است، آمده است: «نشست امروز بین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و رهبر جمهوری دموکراتیک خلق کره بار دیگر تأیید کننده باور ما در این خصوص بود که دیپلماسی تنها راه پیش‌رو برای پیشرفت به سوی صلح پایدار در شبه‌جزیره کره است. پیگیری مسیر دیپلماتیک اغلب چالش‌برانگیز است، اما همواره نتیجه‌بخش است. این نشست گامی حیاتی و ضروری برای  تقویت دستاوردهای مثبت حاصل شده در روابط بین دو کره در شبه‌جزیره است، که مدیون رهبری، خردمندی و عزم جزم رئیس جمهوری کره، مون‌جائه‌این است.»

موگرینی در بخش دیگری از بیانیه خود عنوان کرده است که «هدف نهایی، که بین جامعه بین‌المل مشترک است و از سوی شورای امنیت سازمان ملل مطرح شده است، همچنان شامل غیرهسته‌ای کردن کامل، قابل‌راستی‌آزمایی و غیرقابل بازگشت شبه‌جزیره کره است. بیانیه مشترک امضا شده امروز از سوی رهبران ایالات متحده و جمهوری دموکراتیک خلق کره یک نشانه آشکار درباره قابل حصول بودن این هدف است.»

در بخش پایانی این بیانیه آمده است: «اتحادیه اروپا، به عنوان یک حامی قوی رژیم‌های بین‌المللی عدم‌اشاعه هسته‌ای - که شامل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پیمان منع جامع آزمایش هسته‌ای است - همچنان آماده تسهیل و حمایت از مذاکرات پیش‌رو و دیگر گام‌هایی است که هدف آن‌ها اعتمادسازی و حصول اطمینان از یک صلح، امنیت و سعادت پایدار در شبه‌جزیره کره عاری از تسلیحات هسته‌ای است.»

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز