وزیر دفاع ترکیه عنوان کرد: حمله ما به قندیل با حمایت ایران همراه بوده است.

به گزارش  مرور نیوز، «نورالدین جانیکلی» وزیر دفاع ترکیه امروز (سه‌شنبه) گفت در خصوص عملیات قندیل گفت:ایران بسیار گرم و دوستانه با این موضوع برخورد کرده و هم‌اکنون نیز حمایت‌های لازم را به ما ترکیه ارائه می‌کند.

 وی ادامه داد:  عملیات نظامی آنکارا در شمال عراق با هدف نابودی گروه پ.ک.ک مورد حمایت آشکار ایران نیز هست.

جانیکلی توضیح داد که پیشتر به ایران برای اجرای عملیات نظامی مشترک جهت نابود کردن مقر پ.ک.ک در کوهستان قندیل پیشنهاد داده‌اند که هنوز پیشرفتی در این مسئله حاصل نشده اما ایران صرف عملیات ترکیه را تایید کرده است.

وزیر دفاع ترکیه در مصاحبه با تحریریه خبرگزاری «آناتولی» گفت که هدف این عملیات تروریست‌های حاضر در قندیل است و تا زمان پاکسازی این منطقه از تروریست‌ها، در شمال عراق باقی می‌مانند.

جانیکلی با بیان اینکه ارتش پایگاه‌هایی را در مناطق پاکسازی شده از حضور شبه‌نظامیان پ.ک.ک ایجاد کرده، گفت عملیات اکنون به مرحله بعدی وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه هیچ چشم‌داشتی به وجبی از خاک کشورهای همسایه ندارند، افزود : «اما این عملیات با دیگر عملیات‌ها متفاوت است، زیرا از این منطقه (قندیل و شمال عراق) حملات بسیار جدی علیه کشور ما شده است. شرایط سخت کوهستانی نیز به تروریست‌ها اجازه گریز ساده داده است».

وزیر دفاع ترکیه درباره شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه نیز گفت که یگان‌های مدافع خلق (YPG) شهر منبج را ترک خواهند کرد و نظارت بر این فرایند به صورت مشترک توسط نیروهای ترکیه‌ای و آمریکایی انجام خواهد شد.

ایالات متحده شبه‌نظامیان کُرد را مهره موثری در نبرد با گروه تروریستی داعش و پاکسازی شمال سوریه از لوث این عناصر دانسته و چندین ماه است که با ارسال تسلیحات، از آنها حمایت می‌کند. همین مسئله باعث ایجاد تنش‌هایی بین ترکیه و آمریکا شده است.

ترکیه اما معتقد است شبه‌نظامیان کُرد سوری، تفاوتی با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) که از نظر بین‌المللی تروریستی شناخته می‌شود، نداشته و سلاح‌های ارسالی آمریکا در نهایت به سمت ترکیه نشانه خواهد رفت.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز گذشته با اعلام خبر آغاز شدن عملیات ضد تروریستی در شمال عراق، گفت تا کنون 14 هدف مهم در قندیل و سنجار از بین رفته است.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز