رئیس جمهور ترکیه در مراسم افتتاح لوله ترانس گفت: امروز برای کشور و منطقه یک قدم تاریخی بر می‌داریم. می‌توان به عنوان جاده ابریشم انرژی از این پروژه یاد کرد.

به گزارش مرور نیوز، پروژه خط لوله گازی ترانس آناتولی روز گذشته با حضور روسای جمهور آذربایجان، ترکیه، نخست وزیر صربستان، نخست وزیر اوکراین، رئیس جمهور قبرس شمالی افتتاح شد.

این خط لوله از جمهوری آذربایجان آغاز شده و با عبور از ترکیه و آلبانی به ایتالیا می‌رسد و بزرگترین پروژه خط لوله‌ای است که ترکیه تا به حال داشته است.

این پروژه ضمن تامین بخشی از گاز مورد نیاز ترکیه، این کشور را در حوزه ترانزیت انرژی تبدیل به یکی از مراکز خواهد کرد و مقامات ترکیه عنوان کرده‌اند که با افتتاح این پروژه قیمت گاز در ترکیه کاهش خواهد یافت.

اردوغان در مراسم افتتاح این خط لوله گفت: امروز برای کشور و منطقه یک قدم تاریخی بر می‌داریم. می‌توان به عنوان جاده ابریشم انرژی از این پروژه یاد کرد.

وی تاناپ را نشانه همکاری‌های چند جانبه منطقه‌ای دانست، اظهار داشت: ما همکاری‌های خود را با خط لوله نفتی باکو-تفلیس-جیهان شروع کردیم و این همکاری‌ها با پروژه باکو-تفلیس-ارزروم ادامه یافت و این خط لوله گازی آخرین محصول همکاری ماست. تاناپ طولانی‌ترین خط انتقال انرژی از خاورمیانه به اروپاست و قصد داریم در سال 2019 این خط لوله را به یونان نیز برسانیم.

به گفته اردوغان، این خط لوله در مسیر خود در کشورهای میزبان رفاه و اشتغال را به همراه خواهد داشت و طی 20 سال، 10 هزار نفر را به کار خواهد گرفت.

این پروژه در آغاز، 16 میلیارد متر مکعب گاز را منتقل می‌کند که 6 میلیارد متر مکعب آن به ترکیه رسیده و 10 میلیارد متر مکعب نیز به اروپا صادر خواهد شد که چشم انداز کلی آن در سال‌های آتی به 22 میلیارد و 31 میلیارد متر مکعب خواهد رسید.

قرارداد طرح احداث خط لوله گاز ترانس آناتولی در سال 1391 امضا شد، ولی عملیات اجرایی این طرح مهم با مشارکت 58 درصدی جمهوری آذربایجان(شرکت سوکار) 30 درصدی ترکیه و 12 درصدی شرکت بریتیش پترولیوم از شهریور ماه سال 92 آغاز شد و هزینه آن بالغ بر 8 میلیارد دلار شده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز