مدت هاست که ترکمنستان ورود آزاد شهروندان قزاقستان به این کشور را متوقف کرده است.‌

به گزارش مرور نیوز، مدت هاست که ترکمنستان مرزش را به روی مردم قزاقستان بسته است و هنگامی که رسانه‌ها از ماموران گارد مرزی ترکمنستان در خصوص علت بسته بودن این مرز و زمان احتمالی بازگشایی مجدد آن می پرستند این افسران فقط به  گفتن «بولونوک» به معنی «ممنوع است»،اکتفا می کنند.

 رسانه‌های قزاقستان، این پایانه مرزی به دلیل تشدید اقدامات امنیتی در منطقه بالکان صورت گرفته است.

در همین راستا، به گفته سه تن از منابع آگاه، این مرز همچنان بسته است. علاوه بر این، دارندگان ویزاهای ترانزیتی نیز از دسترسی به این پایانه مرزی محروم مانده‌اند و یا باید منتظر بازگشایی آن بمانند و یا این که مسیر دیگری را انتخاب کنند.

یکی از شاهدان عینی در این باره می‌گوید: به دلیل این وضعیت نامشخص برنامه‌های ما به هم خورده است. ما هیچ گونه اطلاعی نداریم از این که چه مقدار باید منتظر بمانیم و حتی نمی‌توانیم تصمیم بگیریم که منتظر بازگشایی مجدد مرز بمانیم، یا احتمال دارد این ممنوعیت تردد یک هفته دیگر نیز تمدید شود. بسیاری از افراد در این پایانه مرزی شب‌ها را در وسایل نقلیه‌شان سپری می‌کنند.

لازم به ذکر است تنها دو روز پس از بسته شدن این پایانه مرزی، هواپیمای حامل دو رئیس‌جمهور، عشق‌آباد را به سمت بالکان ترک کرد. پس از چند دقیقه در فرودگاه ترکمن‌باشی، آن‌ها مجدداً به پایتخت‌های خود پرواز کردند. روز گذشته (19 ژوئن) هواپیماهای بوئینگ دو رئیس‌جمهور مجدداً به سمت بالکان پرواز کردند.

به نظر می‌رسد در تمام این مدت، خانواده رئیس‌جمهور در حال گذران تعطیلات در منطقه تفریحی آوازا بوده، که تدابیر امنیتی در آن در ارتباط با دیدار آن‌ها تشدید شده و هواپیماهای دو رئیس‌جمهور به ترکمن‌باشی ارسال شده است.

ظاهراً تعطیلات قربانقلی بردی‌محمداف به پایان رسیده است و آن‌ها در پی بازگشت به عشق‌آباد هستند. در همین راستا، به نظر می‌رسد این پایانه مرزی به زودی بازگشایی شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز