معاون وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی پانزدهمین کنفرانس انجمن تجار اروپایی در روسیه از تلاش اروپا برای روس هراسی انتقاد کرد.

به گزارش مرور نیوز، به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "الکساندر گروشکو" معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز در سخنرانی در پانزدهمین کنفرانس انجمن تجار اروپایی در روسیه، اعلام کرد: جهان با تلاش برای ایجاد پرده آهنین جدیدی در اروپا مواجه است.

البته این تلاش‌ها عواقب منفی برای همه کشورها، از جمله خود اروپایی‌ها خواهد داشت.

به گفته وی، درباره روسیه داستان سرایی کرده و این کشور را تهدید نشان می‌دهند. در حالیکه این ادعا هیچ وجه تشابهی با واقعیت نداشته و باید بر این طرز فکر غلبه کرد.

این دیپلمات بلندپایه افزایش فعالیت نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه را به «هدر دادن پول» نامیده و یادآور شد که این اقدامات تنها باعث می‌شود تا توجه ها از وظایف اصلی برای تأمین امنیت منطقه منحرف گردد.

وی تاکید کرد: « برخورد ما با مسئله گسترش ناتو هیچ تغییری نکرده. این گسترش اصلا به مسائل جغرافیایی مربوط نمی شود. ما بر این عقیده هستیم که گسترش ناتو هیچ یک از مشکلات واقعی در عرصه امنیتی در اروپا را حل نمی کند، بلکه برعکس باعث تقسیم بندی جدید در این قاره می شود. روسیه شاهد است که این فرایند چگونه باعث تحریک کشورهایی میشود که به سمت این پیمان جهت گیری کرده‌اند.»

گروشکو افزود، باید یادآور شد که اتحادیه اروپا طی 10 سال گذشته موفقیتی در برقراری روابط دلخواه خود با روسیه نداشته و مشکلات کنونی در روابط بین دو طرف، به نفع هیچ  یک نبوده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز