سرویس بین الملل- میشل عون رئیس جمهور جدید لبنان که امروز دوشنبه در مجلس این کشور توسط نمایندگان انتخاب شد یک نظامی و سیاستمدار است که در سال 1932 میلادی در منطقه الشیاح به دنیا آمد.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرور نیوز به نقل از العالم، رئیس جمهور و رئیس جریان ملی آزاد لبنان در سال 1955 وارد ارتش شد و در 23 ژوئیه 1984 به فرماندهی ارتش رسید.

عون قبل از فرماندهی ارتش، در 14 دسامبر سال 1970، معاون فرمانده هنگ اول توپخانه شد و در همان سال به سمت معاونت فرماندهی گردان اول توپخانه رسید. وی در 23 اوت سال 1976 فرمانده توپخانه ارتش لبنان شد و در 14 اوت  سال 1982 به عنوان رئیس ستاد نیروهای ارتش به فعالیت های خود ادامه داد و در همان تاریخ، مسوولیت حفظ امنیت بیروت به عون سپرده شد.

میشل عون در 23 ژوئیه 1984 فرمانده ارتش شد. در دوران خدمت خود در ارتش، دوره هایی را در داخل لبنان و همچنین فرانسه و آمریکا گذراند.

وی همچنین در پایان دوران جنگ داخلی در لبنان، از سوی امین جمیل رئیس جمهور وقت لبنان به عنوان نخست وزیر، مأمور تشکیل کابینه نظامی شد.

عون در حالی مأمور تشکیل کابینه نظامی شد که هنوز فرماندۀ ارتش لبنان بود.

پس از تشکیل دولت نظامی، جمیل قدرت را به او سپرد تا به مقابله با دولت مدنی به ریاست سلیم الحص بپردازد. وزرای مسلمان چند ساعت پس از تشکیل کابینه استعفا کردند، و بدین ترتیب لبنان برای نخستین بار به صورت همزمان با 2 دولت مواجه شد.

میشل عون، همزمان با نخست وزیری، پستهای وزارت دفاع و همچنین وزارت اطلاع رسانی را نیز بر عهده داشت، درحالیکه همچنان جایگاه و درجه نظامی خود در ارتش را حفظ کرده بود.

در 4 اکتبر 1988، پست های وزارت امورخارجه، وزارت آموزش ملی و هنرهای زیبا و سرپرستی وزارت کشور را عهده دار شد.

در اوت سال  1989 با میانجی گری عربستان توافقنامه طائف برای پایان به جنگ داخلی لبنان امضا شد. ولی با این توافقنامه به دلیل مشخص نشدن وضعیت حضور نیروهای سوریه در لبنان و راهکار خروج آنها، مخالفت کرد. پس از جدالی سنگین وی سرانجام در 13 اکتبر 1990 با توافق لبنانی ها و سوری ها از کاخ بعبدا اخراج شد و به سفارت فرانسه در بیروت رفت و پس از مدتی با توافق صورت گرفته در 28 اوت سال 1991 به فرانسه تبعید شد.

میشل عون در 7 مه 2005 به کشورش بازگشت و با استقبال بسیاری از هوادارانش مواجه شد.

وی پس از آن در رقابت های انتخابات پارلمان 2005 شرکت کرد و با گروهی متشکل از 21 نماینده وارد پارلمان شد و دومین فراکسیون پرجمعیت را تشکیل داد.

میشل عون در 6 فوریه 2006 یادداشت تفاهمی را با حزب الله لبنان در کلیسای مار مخایل امضا کرد و در کنفرانس دوحه شرکت کرد. این کنفرانس در 21 مه 2008 تشکیل و به امضای توافقنامه ای برای تشکیل دولت وحدت ملی با حضور همه اقشار مختلف لبنانی منجر شد.

پس از خروج ارتش سوریه از لبنان، وی روابط بسیار خوب و نزدیکی را با دولت سوریه از سرگرفت و در 3 دسامبر 2008 با سفر به سوریه با بشار اسد رئیس جمهور این کشور دیدار کرد.

همسر میشل عون نادیه عون نام دارد. آنها سه دختر به نام های میرای، کلودین و شانتال (همسر جبران باسیل) دارند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز