وزیر حمل و نقل هند از تلاش هند برای عملیاتی کردن رابطه تجاری با ایران از طریق بندر چابهار، علی رغم اعمال تحریم از سوی آمریکا خبر داد.

 به گزارش مرور نیوز، به نقل از افق، «نیتین گادکاری» وزیر حمل و نقل هند ابراز امیدواری کرد که علیرغم فشارهای آمریکا دهلی نو بتواند تا سال ۲۰۱۹ بندر چابهار را عملیاتی کند.

وی ادامه داد: چابهار بهترین، نزدیکترین و کم هزینه ترین مسیر دسترسی کشورهای حاشیه اقیانوس هند به بازارهای جهانی است و می تواند موجب توسعه کشورهای همجوار شود.

 گفتنی است که خط مستقیم کشتیرانی دریایی از «کاندلای» هند به چابهار سبب رشد تخلیه و بارگیری در بندر چابهار شده است.

پروژه تاسیسات بندری چابهار که با حمایت هند در ایران اجرا می شود به دهلی نو کمک خواهد کرد که دسترسی آسان تر و بهتری به افغانستان پیدا کند.

افغانستان کشوری است که به دریا دسترسی ندارد و هند می تواند از طریق راه ها و مسیرهایی که از طریق بندر چابهار به افغانستان منتهی می شود تجارتی چند میلیارد دلاری را با این کشور رقم بزند.

در حال حاضر، تنها مسیر تجارت دو جانبه بین هند با کشورهای آسیای میانه و افغانستان مسیری است که از خاک پاکستان می گذرد. در نتیجه، تجارت دهلی نو با کشورهای این منطقه همواره تابعی از روابط پر افت و خیز سیاسی بین هند و پاکستان است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز