سابق عملیات ویژه نیروهای آمریکایی در آفریقا دلیل اصلی عدم موفقیت آمریکا در افغانستان، تجدید قوای طالبان دانست.

به گزارش مرور نیوز، ژنرال «دونالد.سی.بولدوک» فرمانده سابق عملیات ویژه نیروهای آمریکایی در آفریقا در یادداشتی در «دیلی بیست» علت های شکست آمریکا در جنگ افغانستان فاش کرد.

بولدوک تجدید قوای طالبان را یکی از دلایل عمده ناکامی آمریکا در افغانستان دانست.

به گفته وی، هرچه جنگ در افغانستان طولانی شود، طالبان فرصت بیشتری دارد تا پیام و ایدئولوژی خود را به مردم این کشور ارائه دهد و احتمال موفقیت آن نیز افزایش می‌یابد.

ژنرال آمریکایی افزود: طالبان به اهداف خود اعتقاد دارد و قدرت تعهد آن‌ها عدم توانایی نظامی‌شان را جبران می‌کند.

بولدوک ادامه داد: طالبان جنگ نامحدود و تمام عیاری را راه انداخته است در حالی که نیروهای ائتلاف منتظر پایان دوره اعزام خود هستند اما دوره طالبان تنها با مرگ اعضای این گروه پایان می‌یابد.

این ژنرال بازنشسته در ادامه نیز عدم مدیریت مناسب تجارت مواد مخدر و ناکامی در کسب حمایت خارجی را از دیگر دلایل شکست آمریکا در افغانستان دانست.

بولدوک تعیین یک استراتژی منطقه‌ای که تامین کننده منافع امنیتی کشورهای افغانستان، پاکستان، ایران و هند باشد را نیز برای کسب حمایت خارجی آمریکا ضروری دانست.

وی همچنین تصریح کرد که استراتژی آمریکا در افغانستان تاکنون ناکارآمد بوده و سال 2018 را نیز سالی تاثیر گذار دانست که در آن واشنگتن یا باید استراتژی ناکارآمد خود را تغییر دهد و یا افغانستان را ترک کند.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز