سرویس بین الملل- سفیر الجزایر در تهران در مراسم ویژه ای که به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب این کشور برگزار شده بود، گفت: الجزایر و ایران در خیلی از مسائل دیده مشترک دارند.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرور نیوز، عبدالمنعم الحریز با اشاره به همکاری‌های ایران و این کشور در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی اعلام کرد: تا قبل از پایان سال جاری هفته فرهنگی الجزایر در تهران برگزار می‌شود.

مراسم روز ملی الجزایر دیروز سه شنبه در محل اقامتگاه سفیر این کشور در تهران با حضور تعدادی از مقامات بلندپایه وزارت امور خارجه ایران از جمله مرتضی سرمدی، قائم مقام وزیر امور خارجه و محمد ایرانی، مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه و تعدادی از سفیران و اعضای نمایندگی‌های خارجی مقیم تهران و اعضای نهادها و سازمان‌های دولتی ایران برگزار شد.

در این مراسم سفیر الجزایر در ابتدا با خوش‌آمدگویی به مهمانان شرکت کننده در شصت و دومین سالروز پیروزی انقلاب آزادی‌بخش الجزایر، ادامه داد: نخستین بیانیه انقلاب شکوهمند الجزایر که به بیانیه اول نوامبر شناخته می‌شود دورنمای اصلی دولت معاصر الجزایر را ترسیم کرد.

او با اشاره به برخی از بندهای این بیانیه و تأثیر آن در تصمیم‌گیری‌های داخلی و خارجی این کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به روابط ایران و الجزایر اشاره کرد و گفت: در عرصه سیاسی مسوولان عالی‌رتبه دو کشور همواره و به صورت دوره‌یی در زمینه مناسبات دوجانبه، مسائل منطقه‌ ای و بین‌المللی مورد علاقه دوطرف در حال رایزنی هستند. این رایزنی‌ها گاهی در چارچوب سازوکارهای رایزنی میان وزارت خارجه‌های دو کشور و یا در جریان سفرهای دوجانبه و هم‌چنین در حاشیه برگزاری نشست‌ها و کنفرانس‌های منطقه‌ ای و بین‌المللی صورت می‌گیرد.

این دیپلمات ارشد الجزایری با بیان این که الجزایر و ایران در خصوص خیلی از مسائل دیدگاه‌های مشترکی دارند به روابط دو کشور در حوزه اقتصادی نیز اشاره کرد و گفت: دومین نشست کمیسیون عالی مشترک دو کشور در دسامبر 2015 در الجزایر برگزار شد و باعث افزایش روند همکاری‌های دوجانبه شد. به طوری که طی ماه‌های گذشته شاهد رفت و آمد هیأت‌های دو کشور در سطح وزارتخانه‌ها و کارشناسان هستیم.

وی با اشاره به این که توافق‌نامه‌ها و یادداشت تفاهم‌های دو کشور در بخش‌های مختلف مشتمل بر 70 سند است، به سفر اخیر وزیر بهداشت به این کشور اشاره کرد و گفت: در جریان این سفر یک توافق‌نامه همکاری و دو یادداشت تفاهم در زمینه تولید مسکن و دارو به امضا رسید. افزون بر این شاهد افزایش قابل توجه سفرها و تماس‌ها میان بازرگانان و فعالان بخش اقتصادی و اراده مصمم آن‌ها برای اجرای پروژه‌های مشترک در زمینه‌های انرژی، صنایع پتروشیمی، معادن، ماشین‌سازی، گردشگری و بخش مسکن بوده‌ایم.

سفیر الجزایر در تهران به همکاری‌های فرهنگی دو کشور نیز اشاره کرد و افزود: در زمینه فرهنگی دو طرف به طور مرتب فعالیت‌های فرهنگی دارند که آخرین آن مربوط به حضور ایران به عنوان مهمان افتخاری در فعالیت‌های قسطنطنیه پایتخت فرهنگی جهان عرب در ماه اکتبر 2015 بوده‌ایم. هم‌چنین قرار است تا قبل از  پایان سال جاری هفته فرهنگی الجزایر در تهران برگزار شود.

وی در پایان سخنانش تأکید کرد: پتانسیل‌ها و امکانات سرشار دو کشور فرصت‌های فراوانی را فراهم می‌کند که با توجه به چالش‌های مشترک پیش رو و هم‌چنین وجود اراده سیاسی جهت ارتقای سطح همکاری‌های دوجانبه زمینه یک همکاری همه‌جانبه و ایده‌آل برای تحقق منافع دو ملت فراهم شود.

در این مراسم تعدادی از رئیسان و اعضای نمایندگی خارجی از جمله سفیران روسیه،‌ استرالیا،‌ فلسطین، کره جنوبی، افغانستان، هند، کوبا، فنلاند، سنگال و هم‌چنین نمایندگانی از سفارت‌های ونزوئلا، مصر و هم‌چنین خالد قدومی، نماینده حماس در تهران و گری لوئیس، نماینده سازمان ملل در تهران و... حضور داشتند. از وزارتخانه‌های اقتصادی ایران نیز معاون وزیر نفت و معاون وزیر صنعت و معدن و هم‌چنین محمد سعیدی‌کیا، رئیس بنیاد مستضعفان نیز حضور داشتند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز