با اتمام روند رای‌گیری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مالی میان ابراهیم بوباکار کیتا، رئیس‌جمهوری کنونی مالی و سومایلا سیسه شمارش آراء آغاز شد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، تدابیر امنیتی در آستانه برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مالی میان ابراهیم بوباکار کیتا، رئیس‌جمهوری کنونی مالی و سومایلا سیسه، وزیر دارایی پیشین مالی به شدت افزایش یافته بود اما بیش از ۱۰۰ شعبه اخذ رای در نواحی مرکزی و شمالی تعطیل شدند.

به گفته یک مقام محلی، شبه‌ نظامیان یکشنبه وارد یک شعبه اخذ رای در آرکودیا واقع در منطقه تیمبوکتو در شمال مالی شدند. آنها از همه مردم خواستند تا دست‌هایشان را بالا ببرند و رئیس حوزه قصد فرار داشت که شبه‌نظامیان او را به ضرب گلوله کشتند.    

اولین دور انتخابات ریاست جمهوری مالی که ۲۹ ژوئیه برگزار شد، شاهد خشونت و تهدید گروه‌های مسلح شد که نهایتا به تعطیلی صدها شعبه اخذ رای رسید اما تلفاتی نداشت. مقام‌هایی این کشور غرب آفریقا شنبه گفتند، توطئه حملات هدفمند در باماکو، پایتخت مالی را در آستانه انتخابات خنثی کردند.

رای‌گیری یکشنبه در مالی یادآور رویارویی سال ۲۰۱۳ میان کیتا ۷۳ ساله و سیسه ۶۸ ساله در بحبوحه موج کشتار و خشونت قومی شبه‌نظامیان است. کمپین امسال شاهد حملات شدید علیه ناکامی کیتا در توقف خشونت‌ها و همچنین افزایش اتهامات مبنیی بر تخلف در رای‌گیری بود. اما شوق و اشتیاق مردمی اندک بوده است و اپوزیسیون چند دسته است.

پس از برگزاری دور اول رای‌گیری، تعداد نامزدهای ریاست جمهوری از ۲۴ تن به دو تن کاهش یافت و کیتا توانست ۴۲ درصد در مقابل ۱۸ درصد سیسه رای به دست آورد. انتخابات یکشنبه در شرایطی برگزار شد که سه حزب اپوزیسیون اصلی مالی به نتایج دور اول اعتراض دارند و تخلفاتی چون پر شدن صندوق‌های رای از قبل و سایر تخلف‌ها را ثبت کردند. با این حال، دادگاه قانون اساسی شکایت آنها را وارد ندانست.  

انتظار می‌رود نتایج ظرف پنج روز اعلام شود. میزان مشارکت مردمی در دور اول انتخابات حدود ۴۰ درصد گزارش شد و به دلیل بارندگی شدید در برخی مناطق مالی میزان مشارکت مردمی در دور دوم هم پایین بود. در برخی مناطق واقع در شمال و مرکز مالی هم رای‌گیری به دلیل عدم تامین شرایط امنیتی برگزار نشد.  

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز