رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه با یک روزنامه صرب دولت ترکیه را به حمایت از تروریسم متهم کرده و عنوان داشت که رئیس جمهور ترکیه و خانواده‌اش از فروش نفت سوریه توسط داعش سود می‌برند.

به گزارش مرور نیوز و به نقل از بی بی سی، «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه، در گفتگو با روزنامه صرب «پولیتیکا»، ترکیه را در کنار عربستان و قطر حامی تروریسم خواند و گفت نیروهای داعش با حمایت مستقیم دولت ترکیه از خاک آن کشور وارد سوریه می‌شدند.

اسد همچنین آمریکا و متحدان غربی آن را عامل اصلی شکست آخرین آتش بس برقرار شده در سوریه خواند و گفت: تروریست ها ابزاری هستند که آمریکا و غرب از آنها برای حضور در سوریه استفاده می کنند.

رئیس جمهوری سوریه همچینین گفت نیروهای داعش با وجود نظارت پهپادهای ائتلاف آمریکا از میادین سوریه نفت استخراج می‌کردند و آن را در بشکه و کامیون به خاک ترکیه منتقل می‌کردند.

اسد گفته است که بخشی از پول نفتی که از سوریه خارج می‌شد برای یارگیری و پرداخت حقوق داعش صرف می‌شد و به همین دلیل پیش از دخالت روسیه داعش در حال رشد بود و نفوذش را در سوریه و عراق افزایش می‌داد.

رئیس جمهور سوریه همچنین مقامات دولتی ترکیه و به ویژه خود اردوغان و خانواده‌اش را متهم کرده که از فروش نفت توسط داعش سود می‌بردند. او گفته که اردوغان به طور مستقیم در مبادله با داعش نقش داشته است.

حدود یک سال پیش هم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ترکیه را به تجارت نفتی با داعش متهم کرده بود. در آن زمان اردوغان گفته بود که در صورت اثبات چنین اتهامی از سمت خود استعفا خواهد داد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز