در جلسه امروز پارلمان عراق سه نامزد از بین ۹ نامزد برای ریاست پارلمان انصراف دادند. جلسه پشت درهای بسته برگزار شده و رای‌گیری هم محرمانه است.

به گزارش مرورنیوز، به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز، در آغاز جلسه امروز به ریاست محمد علی الزینی، رئیس سِنی پارلمان عراق سه تن از نامزدها به نفع شش نامزد دیگر کنار کشیدند. نامزدهایی که بر سر پست ریاست پارلمان رقابت می‌کنند شامل این افراد هستند:

۱-خالد العبیدی. (وزیر دفاع سابق عراق و رهبر حزب بیارق الخیر)

۲-اسامة النجیفی.(مورد حمایت ائتلاف سائرون و عضو ائتلاف القرار)

۳-رعد الدهلکی. (عضو ائتلاف گروه‌های ملی)

۴-محمد الخالدی.(عضو حزب بیارق الخیر)

۵-محمد الحلبوسی. (مورد حمایت ائتلاف محور ملی و ائتلاف البناء)

۶-طلال الزوبعی. (وابسته به ائتلاف الوطنیه ایاد علاوی)

نمایندگان حزب کردستان عراق که از جلسه خارج شده بودند به جلسه بازگشتند.

در حالی که رای گیری در جلسه پشت درهای بسته آغاز شده براساس اخبار منتشر شده، توافق شده دو پست معاون رئیس پارلمان عراق به سائرون و حزب دموکرات کردستان عراق برسد در حالی که در مورد انتخاب محمد الحلبوسی که مورد حمایت ائتلاف البناء متعلق به نوری مالکی و هادی العامری است، تقریبا توافق شده است.

علاوه بر نمایندگان حزب دموکرات کردستان عراق نمایندگان ائتلاف سائرون نیز از جلسه خارج شده بودند که به منظور مشارکت در رای گیری به جلسه بازگشتند.

ارشد الصالحی، رئیس جبهه الترکمانی نیز درباره خروج نمایندگان این جبهه از جلسه گفت، علت خروج آنها عدم توافق بر سر شخص رئیس پارلمان عراق بود.

منابع گفتند، سرنوشت مذاکرات درباره فراکسیون اکثریت و تعیین نخست وزیر بعد از تعیین رئیس پارلمان مشخص خواهد شد و تعیین رئیس پارلمان گامی مهم برای جهت دهی به مذاکرات سیاسی کنونی به سمتی مشخص است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز