​انگلیس قصد دارد نخستین ماهواره خود را با استفاده از یک موشک هندی به مدار زمین برای رصد فعالیت‌های مشکوک کشتی‎ها، به فضا ارسال کند.

به گزارش مرور نیوز به نقل از بی‌بی‌سی، انگلیس قصد دارد نخستین ماهواره راداری تمام بومی خود را با استفاده از یک موشک هندی به مدار زمین ارسال کند.

این ماهواره راداری که «نوواسار» (NovaSAR) نام دارد؛ قادر به تصویربرداری از سطح زمین درهر شرایط جوی و در هر زمان از طول شبانه‌روز است.

ماهواره موردنظر قادر به ایفای نقش‌های متعددی است اما اصلی‌ترین نقش آن رصد فعالیت‌های مشکوک کشتیرانی در بستر وسیعی از اقیانوس است. گفته می‌شود انگلیس همواره از دانش فضایی رادار برخوردار بوده حال آنکه از آن در ماموریت‌های گسترده‌تری چون آژانس فضایی اروپا استفاده می‌کرده است.

پرتابگر هندی  PSLV (پرتابگر ماهواره به مدار قطبی) قرار است نوواسار و ماهواره تصویری همراه آن را در مداری که در فاصله ۵۸۰ کیلومتری از زمین قرار دارد، مستقر کند.

انگلیس در ادامه راهبرد «بریتانیای جهانی» طالب ایفای نقش گسترده‌تری در تعاملات بین‌المللی است و قرار است این امر را با تکیه بر قدرت نیروی دریایی خود به سرانجام برساند.

درهمین‌راستا، وال استریت ژورنال نیز در گزارش اخیر خود از تشکیل ائتلافی دریایی با حضور آمریکا و ۷ کشور دیگر از جمله انگلیس برای ممانعت از دور زدن تحریم‌های کره شمالی از راه کشتی به کشتی خبر داد که نشانه دیگری از عزم لندن برای نقش‌آفرینی هرچه بیشتر در دنیای پسابرگزیت است.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز