​وزارت خارجه چین ادعای آمریکا مبنی بر اینکه یکی از ماموران وزارت امنیت چین در سرقت اطلاعات تجاری شرکت‎های آمریکایی نقش داشته است به چالش کشید و رد این ادعا را رد کرد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از اسپوتنیک، ​وزارت خارجه چین ادعای آمریکا مبنی بر اینکه یکی از ماموران وزارت امنیت چین در سرقت اطلاعات تجاری شرکت‎های آمریکایی نقش داشته است به چالش کشید و رد این ادعا را رد کرد. بر اساس این رویداد یکی از مامورین وزارت امنیت چین از سوی آمریکا بازداشت شده بود که چین نسبتی به این اتفاق واکنش نشان داد.

یانجون چو، یک مأمور وزارت امنیت چین متهم است که با استخدام کارشناسان شاغل در شرکتهای هوانوردی، به آنها بابت سفر به چین و کسب اطلاعات سری تجاری دستمزد پرداخت می‌کرد.

درهمین‌راستا، «لو کانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین اتهامات واشنگتن را بی‌اساس و پوچ خواند و اظهار امیدواری کرد واشنگتن در رسیدگی به این مسئله به قانون استناد کند.

بازرسین آمریکایی مدعی هستند که از سال ۲۰۱۳ تا زمان دستگیری این عامل چینی (آوریل گذشته)، وی کارکنان شرکتهای مهم هوانوردی از جمله شرکت هوافضای آمریکایی «جی ای اِویشن» را استخدام و آنها را متقاعد کرد که با تغییر قیافه به چین سفر کنند.

در اوراق دادگاه، نحوه فعالیت یانجون و سایر عوامل اطلاعاتی برای کسب «اطلاعات بسیار مهم و حساس» از این کارشناسان تشریح شده است.

مقامات فدرال آمریکا اعلام کردند این نخستین باری است که یک عامل اطلاعاتی وزارت امنیت چین برای حضور در جلسه دادگاه به ایالات متحده مسترد شده است.

یانجون در بلژیک دستگیر و به آمریکا منتقل شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز