مشاور امنیت ملی کاخ سفید کشور چین را مشکلی بزرگ برای آمریکا می داند و در عین حال مدعی است که پکن توانایی نقض هنجارهای بین‌المللی همزمان با توسعه قدرت اقتصادی و نظامی را دارد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از تایمز آسیا، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، چین را مشکلی بزرگ برای آمریکا در قرن 21 می داند و در عین حال مدعی است که پکن توانایی نقض هنجارهای بین‌المللی همزمان با توسعه قدرت اقتصادی و نظامی را دارد.

بولتون همچنین از تشدید رویکرد سخت‌گیرانه دولت واشنگتن نسبت به پکن خبر داد و مدعی شد: چین باید رفتارهایش را در حوزه‌های تجاری، بین‌المللی، نظامی و سیاسی تعدیل کند.

وی همچنین مدعی شد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بر این باور است که چین از نظام بین‌الملل سودجویی کرده و آمریکایی‌ها نیز آنگونه که باید با این پدیده مقابله نکرده‌اند.

بولتون در ادامه ادعاهای خود افزود: رویکرد جدی ترامپ، چین را گیج کرده است!

مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین با نهایت خوشبینی گفت: شاید در اجلاس جی ۲۰ که ماه بعد در آرژانتین برگزار می‌شود، شی جینپینگ رئیس جمهوری چین برای مذاکره صادقانه درباره برخی مسائل پیش‌قدم شود.

اظهارات بولتون درحالی مطرح می‌شود که جنگ تجاری میان آمریکا و چین روی داده است که این اختلاف بر سر مسائل دیگری از قبیل دریای چین جنوبی و همچنین خرید تجهیزات نظامی روسی از سوی چین با یکدیگر درگیری‌هایی دارند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز