رئیس پارلمان لبنان تاکید کرد در هر نشستی که اتحادیه پارلمان عرب برگزار کند و سوریه در آن حضور نداشته باشد، مشارکت نخواهد کرد.

به گزارش مرور نیوز، نبیه بری در استقبال از رئیس پارلمان گینه بیسائو تاکید کرد، دعوت از سوریه در نشست اقتصادی کشورهای عربی کاملاً امری طبیعی است و آنچه که غیر طبیعی است این است که کنفرانسی بدون حضور این کشور برگزار شود.

وی گفت، در هر نشستی که اتحادیه عرب برگزار کند و سوریه در آن حضور نداشته باشد، مشارکت نخواهد کرد. سوریه با کم و زیادش در لبنان حضور دارد، یک میلیون و نیم آواره سوری در این کشور هستند و علاوه بر آن، لبنان نخستین کشوری است که سفارت خود را در دمشق باز کرده و روابطش را با این کشور متوقف نکرده است.

وی در پاسخ به این اظهارات که بهانه لبنان این است که به همه تصمیمات اتحادیه عرب پایبند است، گفت: کشورهای عربی به سوریه روی باز نشان خواهند داد، در حال حاضر کشورهای امارات، سودان و بحرین مجددا روابط خود را با سوریه برقرار کرده‌اند، اما آیا آنها با تصمیم اتحادیه عرب دست به این اقدام زده‌اند؟ علاوه بر آن اینکه عربستان مانع از برقراری دوباره روابط نمی‌شود.

بری افزود، هنگامی که اتحادیه عرب عضویت سوریه را به حالت تعلیق درآورد، او اعلام کرد که این تصمیم غیرقانونی و باطل است، زیرا این تصمیم با اجماع گرفته نشده و حتی اگر یک کشور با این تصمیم مخالفت کند، این تصمیم صادر و اجرایی نمی‌شود. درمورد تعلیق عضویت سوریه هم کشورهای لبنان، عراق و الجزائر به صراحت با آن مخالفت کردند و این بدین معناست که این تصمیمی پابرجا نبوده است.

رئیس پارلمان لبنان درباره تشکیل دولت جدید لبنان نیز گفت، تشکیل دولت جدید همچنان در حد یک خبر است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز