منبعی در دولت کانادا اعلام کرد: هیئتی از کره شمالی اواخر سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی برای مذاکرات محرمانه به اوتاوا پایتخت کانادا سفر کرده بود.

به گزارش مرور نیوز، مذاکرات کانادا با کره شمالی به مدت دو روز به طول انجامید و طرف کانادایی بر پیشبرد روند خلع تسلیحات اتمی تاکید کرد. اواخر سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی هیئت پنج نفره از کره شمالی برای یک سری مذاکرات با مقامات کانادایی وارد اوتاوا شد.

یکی از مقامات ارشد دولت کانادا که خواست نامش فاش نشود، گفت: کانادا از این مذاکرات دو روزه برای پیشبرد روند خلع تسلیحات اتمی و مطرح کردن نگرانی‌های جدی درباره حقوق بشر در کره شمالی به صورت مستقیم و رودرو با مقامات کره شمالی استفاده کرد.

هنوز مشخص نیست که این نشست ابتدا از سوی چه کسی پیشنهاد و یا سازماندهی شده اما این منبع گفت: مقامات کانادایی از این مذاکرات استقبال کرده‌اند.

این منبع افزود: این چیزی نیست که کانادا هر روز فرصت انجام آن را داشته باشد. در حالی که چنین ارتباطاتی در سطح مقامات عالی رتبه با کره شمالی امری نادر هستند اما کانادا رویکردش با دولت کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را تغییر نخواهد داد. این بخشی از یک تلاش کلی برای عادی سازی روابط نیست.

در همین حال گیوم بروبه سخنگوی وزارت امور خارجه کانادا گفت: این نشست به منزله تغییر در وضعیت روابط دیپلماتیک کانادا با کره شمالی نیست.

وی افزود: اگرچه مذاکرات میان دو کره دلگرم کننده است اما ما همچنان نسبت به عدم اقدامات ملموس از سوی پیونگ یانگ در رابطه با خلع تسلیحات اتمی نگران هستیم.

بروبه تاکید کرد: از نظر کانادا، کره شمالی باید تمایل خود را نسبت به پیگیری اهداف اعلام شده برای خلع تسلیحات اتمی نشان دهد.

وی گفت: سفر این هیئت کره شمالی به اوتاوا با متحدان کانادا از جمله آمریکا مطرح شده بود. ما همیشه با شرکا و متحدان نزدیک‌مان درباره رویکرد متحدمان به منظور اعمال فشار بر کره شمالی در حال مذاکره هستیم.

این مقام افرود: گفت‌وگوهای منظمی بین شرکا درباره اینکه چطور می‌توانیم با یکدیگر درباره یک سری از مسائل به ویژه خلع تسلیحات اتمی همکاری کنیم وجود دارد. این یک نگرانی درباره امنیت جهانی است. روابط دیپلماتیک میان کانادا و کره شمالی از سال ۲۰۱۰ میلادی خدشه‌دار شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز