وزارت امور خارجه فرانسه با محکوم کردن دیدار معاون نخست وزیر ایتالیا با "جلیقه زردها"، این اقدام دولت ایتالیا را یک تحریک جدید غیرقابل قبول خواند و به او هشدار داده در امور داخلی این کشور دخالت نکند.

به گزارش مرور نیوز، در واکنش به دیدار لوئیجی دی مایو و رئیس تشکیلات جنبش پنج ستاره با معترضان فرانسوی موسوم به جلیقه زردها  در فرانسه وزارت امور خارجه این کشور این دیدار را محکوم کرد. یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه فرانسه اظهار کرد که این دیدار یک تحریک جدید غیر قابل قبول میان دو کشور همسایه و شریک در قلب اتحادیه اروپا است.

لوئیجی دی مایو در صفحات اجتماعی خود روز سه‌شنبه اعلام کرده بود که به فرانسه آمده است و با مسئولان "جلیقه زردها" دیدار کرده است. وی در صفحات اجتماعی خود نوشته بود: "باد تغییرات از سرزمین‌های آلپ گذشته است. تکرار می‌کنم: باد تغییرات از سرزمین‌های آلپ گذشته است."

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه همچنین، تاکید کرد: دی مایو که مسئولیت‌های دولتی دارد، باید مراقب باشد که با مداخله‌های مکرر به روابط دو جانبه در راستای منافع فرانسه و همچنین ایتالیا ضربه وارد نکند.

او همچنین عکسی با کریستف شالانسون و اینگرید لواواسور که در صدر فهرستی از "جلیقه زردها" برای انتخابات ماه مه پارلمان اروپا قرار دارند منتشر کرد.

این دیدار در نزدیکی پاریس انجام شده است.

این در حالیست که لواواسور اعلام کرده است که در این دیدار حضور نداشته است و حتی مخالف بوده است. وی دلیل این مخالفت را تکمیل نبودن لیست انتخاباتی "رفراندوم ابتکاری شهروندی" خواند و ابراز امیدواری کرد که با دی مایو در اواخر فوریه دیدار کند.

روابط فرانسه و ایتالیا از زمان به قدرت رسیدن "جنبش پنج ستاره" و حزب راستگرای "لیگ" در ایتالیا در ماه ژوئن ۲۰۱۸ پرتنش بوده است.

ماه ژانویه پس از این سخنان دی مایو که پاریس "هرگز از استعمار ده‌ها کشور آفریقایی دست برنداشته" پاریس سفیر ایتالیا را احضار کرد.

رهبران جنبش های عوامگرای حاکم در ایتالیا همچنین اخیراً در مورد مسائلی مثل مهاجرت و فرهنگ با فرانسه درگیر شده‌اند.​

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز