وزیر خارجه روسیه در این تماس تلفنی به همتای آمریکایی خود نسبت به مداخله در امور داخلی ونزوئلا هشدار داد.

به گزارش مرور نیوز، در تماس تلفنی بین مایک پامپئو و سرگئی لاوروف ، مسائل مهم در سیاست خارجی دو کشور بررسی شد. لاوروف نسبت به پیامدهای هرگونه مداخله در امور داخلی ونزوئلا از جمله استفاده از زور و قدرت نظامی هشدار داد؛ موضوعی که واشنگتن برخلاف قانون بین‌الملل به آن تهدید کرده است.

بحران سیاسی ونزوئلا زمانی شدت گرفت که خوآن گوآیدو ، رئیس مجلس ملی و رهبر مخالفین این کشور خود را رئیس‌جمهوری موقت خواند و بلافاصله آمریکا نیز او را به رسمیت شناخت. البته در گام بعدی ۴۰ کشور اروپایی نیز به دنباله‌روی از آمریکا او را به رسمیت شناختند. لاوروف همچنین بر آمادگی روسیه برای انجام مذاکرات درباره ونزوئلا در چارچوب اصول مطرح شده در منشور سازمان ملل تاکید کرد.

دو وزیر خارجه در عین حال به موضوع سوریه پرداخته و درباره لزوم ادامه رایزنی‌های دوجانبه به منظور اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت توافق کردند.

دو طرف همچنین درباره تماس‌های نمایندگان وزارت خارجه دو کشور در زمینه حل و فصل اوضاع افغانستان و وضعیت کره‌شمالی بحث و تبادل نظر کردند.

لاوروف درباره تصمیم واشنگتن برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه به دلیل پرونده سرگئی اسکریپال، افسر سابق سازمان اطلاعات روسیه و مزدور دوجانبه تاکید کرد: این گام واشنگتن غیرقابل توجیه بوده و اوضاع و روابط دو جانبه و فضای بین‌الملل را پیچیده خواهد کرد.

وزارت خارجه روسیه همچنین اشاره کرد که این تماس تلفنی به ابتکارعمل آمریکا انجام گرفت.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز