خلوصی آکار گفت : دولت ترکیه با اسد رابطه‌ای برقرار نمی‌کند اما مذاکره با روسیه و در صورت لزوم با ایران ادامه می‌یابد.

به گزارش مرور نیوز، وزیر دفاع ترکیه  گفت : بزرگترین مشکل ترکیه با سوریه موضوع نقض آتش‌بس است. او خواستار پایبندی سوریه به آتش‌بس ادلب شد. در روزهای اخیر حملات ارتش سوریه به ادلب افزایش پیدا کرده و به گفته آکار روسیه به عنوان هم‌پیمان و حامی دولت سوریه باید بر فشار بر بشار اسد بیفزاید تا اقدامات سوریه در ادلب متوقف شود.

سخنان وزیر دفاع ترکیه برخلاف صحبت‌های رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه است زیرا اردوغان اوایل فوریه سال جاری گفته بود که ترکیه ارتباطش را با دولت سوریه در "سطحی نازل" از طریق دستگاه‌های اطلاعاتی حفظ کرده است. رئیس جمهوری ترکیه گفت مناسبات دیپلماتیک با سوریه نیز در سطحی پایین برقرار است.

خلوصی آکار در قسمتی دیگر از صحبت‌های خود خبر داد که عملیات مشترک گشت‌زنی نیروهای مسلح ترکیه با روسیه در منطقه عاری از سلاح در ادلب  از روز جمعه هشتم مارس آغاز شده است. او گفت که این عملیات گشت‌زنی برای ادامه آتش‌بس و برقراری ثبات در منطقه کاهش تنش در ادلب اهمیت دارد.

وزیر دفاع ترکیه ادامه داد: ما موفق به خنثی سازی ۲۵۵۶ تروریست در داخل و خارج ترکیه از ژانویه ۲۰۱۸ تاکنون شده‌ایم. تعداد تروریست‌های خنثی شده از ۱۹۸۴ تا به امروز به ۶۶ هزار و ۵۶۸ تن رسیده است.

وی تصریح کرد: ترکیه آنچه لازم باشد به منظور حفظ حاکمیت، استقلال و حفظ امنیت ملتش در شمال عراق صورت خواهد داد. محدوده عملیات ما از منطقه "هافتانین"، "میتنا"، "الزاب و افاشین - باسیان"، "هاکورک"، "غارا" تا " قندیل" و "اسوس" (مقرهای پ.ک.ک) خواهد بود.

آکار بار دیگر از واشنگتن خواست سلاح‌های یگان‌های مدافع خلق کرد و حزب کارگران کردستان را گرفته و عناصر آنها را از منطقه منبج اخراج کرده و اداره ای منطقه را به ساکنانش بسپارد.

وزیر دفاع ترکیه خاطرنشان کرد: ترکیه از آمریکا خواستار خلع سلاح این دو گروه شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز