احزاب مخالف دولت سودان پذیرفتند در نشست ۲۰ مارس در پاریس که تحت نظارت هیئت غیردولتی آمریکایی با هدف بررسی بحران سودان است ، مشارکت کنند.

به گزارش مرور نیوز، گروه سیاست بین‌المللی غیردولتی آمریکا از تعدادی از گروه‌های مخالف سودان درخواست کرد در نشست‌های مذکور پاریس مشارکت کنند و گروه‌های سیاسی عضو ائتلاف ندای سودان  در کنار دیگر گروه‌های مخالف دیگر این دعوت را قبول کردند. همچنین گروه مذکور آمریکایی از "انجمن مشاغل" سودان هم که هدایت اعتراضات کشور را برعهده دارد، برای مشارکت در این نشست دعوت کرد اما این تجمع درخواست را رد کرده و بر پایبندی به دیدگاه خود یعنی براندازی رژیم کنونی سودان تاکید کرد.

دو منبع مذکور که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند، نشست‌های ندای سودان در فرانسه چند روز پیش از نشست‌های تحت نظارت آمریکا برگزار می‌شود. به دنبال بازگشت صادق المهدی، رئیس این ائتلاف در ۱۹ دسامبر، این نخستین نشست ائتلاف ندا خارج از کشور است.

ائتلاف ندای سودان، شامل جنبش مردمی آزادی این کشور، جنبش عدالت و برابری، جنبش آزادی سودان و حزب ملی الامه به رهبری صادق المهدی است.

این دو منبع به صراحت نگفتند که آیا همه گروهایی که از خارج می‌آیند در نشست‌ها حضور خواهند داشت یا شخصیت‌هایی از داخل هم مشارکت می‌کنند. همچنین درباره واکنش مقامات سودان و حزب ندا نیز اظهارنظری نکردند.

شهرهای مختلف سودان از ۱۹ دسامبر در اعتراض به گرانی و درخواست برکناری عمر البشیر ، رئیس جمهوری این کشور شاهد اعتراضات گسترده‌ای هستند و طبق آخرین آمار دولتی تاکنون در اثر این اعتراضات ۳۲ تن جان باخته‌اند اما عفو بین‌الملل ۱۱ فوریه این تعداد را ۵۱ تن اعلام کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز