لاوروف گفت: آمریکا با به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان تلاش می‌کند تا حقوق و ضوابط بین المللی مورد تایید قرار گرفته که باید پایه و اساس حل و فصل مناقشات در خاورمیانه قرار بگیرد را از بین ببرد.

به گزارش مرور نیوز، لاوروف گفت : تصمیم واشنگتن، نقض جدی منشور سازمان ملل ، اصول حقوق بین الملل و مغایر با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل درباره حل و فصل مناقشه فلسطین-اعراب، به خصوص قطعنامه شماره 479 است.»

به عقیده لاوروف، تصمیم گیری‌های غیرسازنده و یک‌جانبه از سوی واشنگتن امکان دستیابی سریع، پایدار و عادلانه به صلح در خاورمیانه را از بین می‌برد. مواضع دولت آمریکا در برخورد مسائل خاورمیانه، مطابق با خط مشی کلی این کشور در نادیده گرفتن جدی توافقات و حقوق بین الملل است که نمونه‌های آن کاملاً بر همه آشکار است.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که مواضع مسکو درباره تعلق داشتن بلندی‌های جولان به سوریه همچنان بدون تغییر باقی مانده و این کشور به تلاش خود برای تحقق این مسئله ادامه خواهد داد.

لاوروف همچنین در پاسخ به سئوال دیگری، معامله قرن پیشنهادی آمریکا درباره حل و فصل مناقشه فلسطین-اسرائیل را بدون تحقق اصول مورد توافق قبلی برای حل و فصل این مناقشه، راهی به بن بست رسیده ارزیابی کرد و گفت: «آمریکایی‌ها ما را در جریان محتوای دقیق به اصطلاح "معامله قرن" خود قرار نداده‌اند. ولی اگر بتوان به شایعات در این باره اعتماد کرد، این ابتکار عمل بر اساس توافق صلح بین اعراب و اسرائیل بدون تکیه بر حقوق بین المللی و ضوابط شناخته شده درباره حل و فصل این مناقشه است که من معتقد هستم که در این صورت این راه نتیجه‌ای نخواهد داشت. واضح است که بدون تحقق توافقات دوجانبه قبلی در این باره نمی توان به صلح عادلانه، پایدار و همه جانبه در منطقه دست یافت.»

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در پاسخ به سئوالی درباره حملات رژیم صهیونیستی به خاک سوریه، تاکید کرد که مسکو بطور کلی مخالف آن است که کشور سوریه به عرصه‌ای برای رویارویی نقش آفرینان منطقه‌ای تبدیل شودو وی گفت: «روسیه مواضع خود درباره حملات اسرائیل به خاک سوریه را تغییر نداده و معتقد است که مقامات تل‌آویو باید به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند و حملات هوایی اسرائیل به خاک این کشور باید متوقف شوند.»

وزیر خارجه روسیه همچنین معتقد است که تشدید بحران و به درازا کشیده شدن آن در لیبی، نتیجه مستقیم دخالت نظامی و غیرقانونی ناتو است، چرا که  در نتیجه این اقدامات این کشور به هرج و مرج کشیده شده و به یک منشاء بی‌ثباتی و تولید تروریسم در منطقه تبدیل شد.

لاوروف یادآور شد که مقامات مسکو و قاهره اقدامات خود در جهت گیری به سمت لیبی را به طور کامل با یکدیگر هماهنگ می‌کنند و وظیفه اصلی هر دو کشور کمک به طرف‌های مناقشه در لیبی برای از بین بردن اختلاف نظرات و تقویت وحدت، ثبات و یکپارچگی در این کشور است.

به گفته وی، روسیه و مصر، راه مشترکی را برای حمایت از تقویت استقلال لیبی در پیش گرفته‌اند که اساس آن گفت‌وگوهای ملی با مشارکت همه نیروهای سیاسی و نظامی و جامعه مدنی این کشور برای حل و فصل مشکلات است.

وزیر خارجه روسیه با اشاره به حمایت کامل مسکو از تلاش‌های نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور لیبی برای حل و فصل اوضاع در این کشور، ابراز امیدواری کرد که کنفرانس بین المللی درباره اوضاع لیبی بتواند به حل و فصل بحران در این کشور کمک کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز