نخست‌وزیر ایتالیا از فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی خواست تا به عملیات نظامی در طرابلس پایان دهد .

به گزارش مرور نیوز، نخست‌وزیر ایتالیا گفت : ارتش ملی لیبی هر چه سریعتر عقب‌نشینی کند . وزیر خارجه قطر نیز اعلام کرد که حفتر مانع تلاش‌ها برای تحقق رایزنی ملی در لیبی می‌شود.

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا در جریان دیدار با محمد بن عبدالرحمان بن جاسم آل ثانی، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر در رم تصریح کرد: امیدوار هستیم که نیروهای موسوم به "ارتش ملی لیبی" به رهبری خلیفه حفتر از جنوب طرابلس عقب‌نشینی کنند. دو طرف همچنین به بررسی تحولات بحران لیبی پرداختند.

کونته تاکید کرد که طرف‌های فعال جهانی و منطقه‌ای وجود دارند که تاثیر زیادی بر وضعیت لیبی می‌گذارند.

نخست وزیر ایتالیا گفت که تحقق فعالیت دیپلماتیک گسترده‌ با هدف دستیابی به راهکار فراگیر و ادامه‌دار تحت نظارت سازمان ملل نمی‌تواند فقط با همکاری و مشارکت طرف‌های لیبیایی کارآمد صورت بگیرد، بلکه همکاری و مشارکت نمایندگان جامعه جهانی را می‌طلبد.

در همین راستا، سفارت ایتالیا در لیبی در صفحه خود در توییتر اعلام کرد، کونته تاکید کرده است که باید نیروهای ارتش لیبی از طرابلس عقب‌نشینی کنند و وی از تمامی طرف‌ها خواسته تا برای پیشبرد آتش‌بس انسانی، عملیات نظامی را متوقف کنند.

نخست وزیر ایتالیا نسبت به بازگشت فوری به میز مذاکرات به منظور از سرگیری رایزنی‌های سیاسی تحت نظارت سازمان ملل ابراز امیدواری کرد. جوزپه کونته با آل ثانی درخصوص ترس از وقوع بحران انسانی در لیبی و منطقه از جمله بازگشت پدیده تروریسم به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

قرار است نخست وزیر ایتالیا با احمد معیتیق، معاون رئیس شورای ریاستی دولت توافق ملی لیبی نیز دیدار کند.

از سوی دیگر، وزیر خارجه قطر اعلام کرد که حفتر مانع تلاش‌ها برای تحقق رایزنی ملی در لیبی می‌شود.

وی در صفحه خود در توییتر نوشت: اقدامات شبه‌نظامیان به رهبری حفتر در لیبی در مرحله نخست مانع تلاش‌های بین‌المللی برای تحقق رایزنی ملی لیبی می‌شود.

عبدالرحمان در ادامه افزود: باید دست‌هایی که امنیت کشور را به بازی گرفته‌اند، نسبت به خطر این تشدید نظامی اوضاع آگاه باشند و منفعت ملت لیبی را فراتر از هرچیز قرار دهند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز