سرویس بین الملل - پیروزی دونالد ترامپ جمهوری خواه نه تنها دموکرات ها را آشفته کرده است بلکه نگرانی و اختلافاتی در میان حزب جمهوری خواه نیز به وجود آورده که ممکن است در نهایت منجر به تغییرات اساسی در دیدگاه های دو حزب شود.

گروه سیاسی مروز نیوز، پس از آنکه دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواهان توانست با شکست هیلاری کلینتون رئیس جمهور بعدی آمریکا شود، اعتراضات مختلفی عرصه سیاسی این کشور را در برگرفت. از فردای روز پیروزی ترامپ عده‌ای از هواداران کلینتون به خیابان‌ها آمدند و نسبت به این نتیجه اعتراض کردند که گفته می‌شود این روند کماکان ادامه خواهد داشت و به شهرهای بزرگی همچون نیویورک و واشنگتن نیز کشیده خواهد شد. همچنین روی کار آمدن ترامپ کشمکش‌های درونی هر دو حزب اصلی ایالات متحده را کلید زده است.

ترامپ بدون هیچ سابقه سیاسی قبلی موفق شد با اتکا به سرمایه شخصی و شعارهای پوپولیستی رقابت را ببرد این در شرایطی بود که برخی از هم حزبی‌های او با رویکردش مخالف بودند.

در همین رابطه نشریه آمریکایی هیل، تصریح کرد با آغاز فعالیت‌های تیم دونالد ترامپ برای تشکیل دولت که اواخر دی ماه اداره امور را به دست خواهد گرفت، انتظار می‌رود «جنگ داخلی» در حزب جمهوری‌خواه هم آغاز شود.

درواقع کشمکش‌های داخلی در حزب جمهوری‌خواه که در طول رقابت‌های درون حزبی فعالیت‌های انتخاباتی دونالد ترامپ را تحت‌الشعاع قرار داده بود، اکنون با آغاز روند انتقال دولت، وارد «فاز جدیدی» شده است که البته همین تنش‌ها باعث تغییرات روز جمعه در ساختار تیم انتقالی دونالد ترامپ شد و معاون او، مایک پنس، مامور برنامه ریزی و هدایت روند تحویل گرفتن دولت از باراک اوباما رئیس‌جمهوری کنونی شد.

از سوی دیگر حزب دموکرات که امید زیادی به پیروزی هیلاری کلینتون نامزد خود در انتخابات داشت، در تلاش برای شناسایی خطاها یا کاستی‌های احتمالی در برنامه‌ریزی برای رقابت با جمهوری‌خواهان است. در این راستا حزب دموکرات هم به دو جناح تقسیم شده است. یک جناح در حزب دموکرات از لزوم راه اندازی جنبشی، مشابه «تی پارتی» در حزب جمهوری‌خواه، می‌گویند و معتقدند این تنها راه برای حفظ پیوندهای حزب با ریشه‌ها و آرمان‌های خود و پیشگیری از تکرار شکست مشابه انتخابات ۲۰۱۶ در آینده خواهد بود.

اما طرف دیگر حزب، این جناح را مسئول شکست هیلاری کلینتون دانسته و تاکید دارند نادیده گرفتن دغدغه‌های مردم عادی، قشر کارگر و کارمند به دلیل نزدیکی به شرکت‌های بزرگ باعث مطرح شدن روز افزون فردی مانند دونالد ترامپ در سطح جامعه و پیروزی او شد.

شکست کلینتون در عین حال موجب نارضایتی برخی از طرفداران او شده است که در چند شهر مختلف، از شرق تا غرب آمریکا، به خیابان‌ها ریختند. طبق اخبار منتشر شده و از قول برخی رهبران معترضان، قرار است تظاهرات در شب های آینده هم ادامه یابد و برنامه ریزی ها برای برگزاری تظاهرات در ۲۰ ژانویه در واشنگتن – همزمان با مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری جدید در مقابل کنگره – نیز در جریان است.

با این حال، به نظر می رسد پیروزی دونالد ترامپ که در این انتخابات از حمایت کامل جمهوری‌خواهان برخوردار نبود، سرمنشا تغییرات اصولی در ساختار هر دو حزب عمده سیاسی آمریکا خواهد شد. در همین رابطه جان پودورِتس، نویسنده، تحلیلگر و ستون نویس نیویورک پست، فردای انتخاب در یادداشتی نوشت، اکنون پرسش اصلی این است که جامعه به شدت دوقطبی شده آمریکا، چگونه می‌تواند تغییرات ناشی از نتیجه انتخابات ۸ نوامبر ۲۰۱۶ را هضم و پا به عرصه جدیدی از تاریخ خود بگذارد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز