سرویس بین الملل- یک مقام ارشد سیاسی انگلیس در قبال انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا واکنش نشان داد.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرور نیوز، نشریه آبزرور در شماره امروز یکشنبه خود در گزارشی نوشت: یادداشت سفیر انگلیس در واشنگتن که بخش هایی از آن به بیرون درز کرده، نشانگر آن است که لندن به دنبال 'رام کردن' دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا و اعمال نفوذ بر او در جهت پیشبرد منافع ملی انگلیس است.

آبزرور در این گزارش عنوان کرد: در یادداشت کیم دارک سفیر انگلیس در واشنگتن که در اوایل روز چهارشنبه گذشته و هم زمان با پیروزی دونالد ترامپ نوشته ‌شده، عنوان گردیده است که انگلیس بهتر از هر کشور دیگری قادر است که سیاست خارجی رئیس جمهور منتخب آمریکا را هدایت کرده و او را تشویق کند که دیدگاه‌های افراطی خود را  تکامل بخشد. 

آبزرور افزود: سفیر انگلیس در این یادداشت که در تلگرام درز پیداکرده است، توضیح می‌دهد که در صورت اتخاذ یک دیپلماسی برنده از سوی ترزا می، می‌توان بر ترامپ اعمال ‌نفوذ کرد.

این نشریه افزود: کیم دارک می‌گوید که زلزله انتخاباتی که باعث به قدرت رسیدن ترامپ شد، منجر به ترس و نفرت در واشنگتن شده است.

به نوشته آبزرور، سفیر انگلیس در این یادداشت با اشاره به ناشناخته بودن رییس جمهور منتخب آمریکا، می‌گوید: او در جریان کارزار انتخاباتی‌اش اظهاراتی را مطرح کرد که ممکن است فاش کننده غرایز و امیالش باشد اما قطعاً این مساله را می‌توان به‌ صورت تدریجی بهبود بخشید به‌ ویژه آنکه از بیرون قابل‌ نفوذ است و ما نسبت با سایر گروه دیپلماتیک در واشنگتن قادر به انجام این کار هستیم اگر روابط بهتری با تیم ترامپ شکل گیرد. 

در همین حال آبزرور عنوان کرد: منابع دولتی انگلیسی گفتند که اعضای کابینه و رییسان دستگاه‌های اطلاعاتی و مقامات ارشد نظامی انگلیس در حال ترسیم طرح‌هایی برای تاثیر گذاری بر روی ترامپ در ارتباط با مسائلی چون ناتو، ایران، روسیه و مهاجرت هستند.

این نشریه اضافه کرد: افشای یادداشت سفیر انگلیس، می‌تواند برای دولت'ترزا می ' شرم‌آور باشد چرا که نشانگر آن است که دیپلمات ارشد این کشور در واشنگتن از رییس جمهوری منتخب آمریکا به‌عنوان فردی بی‌تجربه و تاثیر پذیر یاد می‌کند.

آبزرور افزود: این یادداشت می‌تواند توضیحی در رابطه با اظهارات 'ترزا می' نخست‌وزیر و بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس در چند روز گذشته باشد.

بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس جمعه گذشته خواستار تغییر لحن شکایت‌آمیز رهبران اروپایی در قبال دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا شد و گفت: پیروزی ترامپ یک فرصت بزرگ برای تحکیم روابط لندن و واشنگتن بشمار می‌آید.

یک منبع وزارت خارجه انگلیس نیز روز شنبه تایید کرد که بوریس جانسون در نشست اضطراری همتایان اروپایی اش در مورد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که منجر به پیروزی دونالد ترامپ شد، شرکت نخواهد کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز