آمریکا به هنگ کنگ در مورد توقف احتمالی یک نفتکش حامل نفت خام ایران در سواحل این جزیره هشدار داد .

به گزارش مرور نیوز، نفتکش پاسیفیک براوو ، حامل نفت خام ایران روز دوشنبه مسیر خود را به صورت ناگهانی تغییر داده و عازم سریلانکا شده است. این کشتی ابتدا عازم سواحل اندونزی بوده، اما به گفته منابع صنعتی به احتمال فراوان اکنون به چین می رود.

یک مقام ارشد دولت آمریکا که نخواسته نامش فاش شود گفت: هرکس که با این کشتی رابطه تجاری برقرار کند، خود را در معرض تحریم های آمریکا قرار می دهد. به گفته این مقام آمریکایی، نفتکش پاسیفیک براوو متعلق به بانک کونلون چین است. بانک کونلون از قبل از آغاز دور قبلی تحریم ها علیه ایران در سال 2012 مسیر اصلی و رسمی نقل و انتقال پول بین ایران و چین بوده است. بخش عمده سهام این بانک متعلق به شرکت ملی نفت چین است که بازوی مالی شرکت سی ان پی سی کپیتال به شمار می رود. تقریبا تمام پرداخت پول نفت ایران از طریق کونلون بانک انجام می گیرد که در سال 2006 و در شهر کارامای در منطقه شینجیانگ افتتاح شده است.

مقام آمریکایی اضافه کرده: من فکر می کنم این برای نهاد دریانوردی هنگ کنگ یک مسئله حیاتی است که مطمئن شود که اجازه ورود چه کشتی هایی را به آب های سرزمینی خود و به بندر هنگ کنگ می دهد و مطمئن شود که چه شرکت هایی به این کشتی ها ارائه خدمات می کنند. سازمان دریانوردی هنگ کنگ تاکنون در این باره اظهارنظری نکرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز