در رای‌گیری انجام شده در مجمع عمومی سازمان ملل، ۵ کشور جدید عضو غیردائم شورای امنیت سازمان ملل انتخاب شدند؛ اعضایی که قرار است از اول ژانویه ۲۰۲۰ کار خود را آغاز کنند.

به گزارش مرور نیوز، در ادامه انتخاب اعضای غیردائم شورای امنیت سازمان ملل در رای‌گیری‌های مجمع عمومی سازمان ملل، این مجمع به عضویت ۵ کشور تونس، نیجر، ویتنام، استونی و مجمع‌الجزایر سنت وینسنت و گرنادین در شورای امنیت رای داد.

از میان این ۵ عضو جدید شورای امنیت سازمان ملل که قرار است عضویت آنها از اول ژانویه ۲۰۲۰ (۱۱ دی ۱۳۹۸) آغاز شود، دو کشور استونی و سنت وینسنت و گرنادین برای اولین بار عضو شورای امنیت می‌شوند.

مجمع‌الجزایر سنت وینسنت و گرنادین که مستعمره انگلیس بوده، در سال ۱۹۷۹ مستقل شده و طبق آمار سال ۲۰۱۶ جمعیت آن ۱۰۹۶۴۳ نفر بوده است.

کشورهای متقاضی عضویت غیردائم شورای امنیت سازمان ملل، باید آرای دو سوم اعضای مجمع عمومی را کسب کنند.  

شورای امنیت سازمان ملل دارای ۱۵ عضو است که آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه ۵ عضو دائمی و دارنده حق وتو هستند و ۱۰ کشور دیگر، برای دو سال  عضو شورا می‌شوند.

در حال حاضر بلژیک، ساحل عاج، جمهوری دومنیکن، گینه استوایی، آلمان، اندونزی، کویت، پرو، لهستان و آفریقای جنوبی اعضای غیردائم شورای امنیت هستند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز