رئیس‌جمهوری روسیه گفت : خروج آمریکا از برجام باعث نابودی رژیم منع اشاعه تسلیحات کشتار جمعی می‌شود .

به گزارش مرور نیوز، ولادیمیر پوتین با انتقاد مجدد از رویکرد آمریکا در قبال توافق هسته‌ای ایران، گفت که مسکو هر کاری برای حفظ برجام انجام می‌دهد.

پوتین در حاشیه نشست شانگهای درباره عواقب سیاست‌های ضد برجامی واشنگتن توضیح داد: «خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای ایران می‌تواند رژیم منع اشاعه هسته‌ای و تسلیحات کشتار جمعی را به کلی نابود کند».

وی همچنین تاکید کرد که مسکو به عنوان رئیس دوره‌ای سازمان همکاری شانگهای هر کاری در توانش باشد، برای اجرای تعهدات خود و دیگر طرف‌های باقی‌مانده در برجام انجام می‌دهد.

روسیه در کنار چین، انگلیس، آلمان و فرانسه (موسوم به گروه ۱+۴) یکی از طرف‌های توافق هسته‌ای با ایران است که با کارشکنی‌های کشورهای غربی مواجه شده است. این توافق تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و گروهی که آمریکا هم یکی از اعضای آن بود حاصل شد، اما «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا اردیبهشت‌ماه سال گذشته از آن خارج شد و تحریم‌های متوقف‌شده ذیل این توافق را احیا کرد. 

پوتین پیشتر با تاکید بر اینکه از هیچکدام از اقدامات علیه ایران حمایت نمی‌کنند، گفته بود: «ایران امروز کشوری است که بیشترین قابلیت راستی‌آزمایی را دارد. آنها ایران را بازرسی کرده‌اند و حتی یک مورد تخلف هم نیافتند».

رئیس‌جمهور روسیه در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره بحران سوریه نیز گفت: هدف اصلی نابودی تمام نیروهای تروریستی در سوریه، مخصوصا در ادلب است.

پوتین همچنین افزود که مبارزه با تروریسم، یکی از اهداف اصلی نشست سازمان همکاری شانگهای است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز