توکیو از آمریکا خواسته است تا شواهد معتبر و محکم درباره ادعایش مبنی بر اینکه ایران عامل حمله اخیر به دو نفتکش در دریای عمان بوده است، ارائه دهد.

به گزارش مرور نیوز، این درخواست پس از آن مطرح شده است که مایک پمپئو ، وزیر امورخارجه آمریکا ساعاتی پس از حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان بدون ارائه هیچ سند و مدرکی مدعی شد که ایران عامل این حادثه بوده است. وزارت دفاع آمریکا نیز سپس یک ویدئو منتشر و ادعا کرد، در این ویدئو یک قایق ایرانی دیده می‌شود که در حال برداشتن یک مین منفجر نشده از بدنه نفتکش ژاپنی در دریای عمان است.

این منابع آگاه همچنین با تاکید بر اینکه دولت ژاپن کماکان متقاعد نشده است، افزودند: توضیحات آمریکا کمکی به ما برای اطمینان از این ارزیابی‌ها نکرده است.

به گفته این منابع دولتی ژاپن، توکیو از کانال‌های مختلفی خواستار مدارک و شواهد بیشتر درباره این ادعای واشنگتن شده است و احتمالاً تارو کونو، وزیر امورخارجه ژاپن نیز در گفت‌وگوی تلفنی خود با همتای آمریکایی‌اش این درخواست را مطرح کرده است.

یک منبع نزدیک به شینزو آبه ، نخست وزیر ژاپن در این باره گفت: این شواهد ثابت نمی‌کند که ایران عامل حمله بوده است. حتی اگر آمریکا این ارزیابی را مطرح کند ما نمی‌توانیم به سادگی بگوییم که آن را باور داریم.

همچنین یک منبع آگاه در وزارت امورخارجه ژاپن اظهار داشت: در اختیار داشتن مهارت کافی و مناسب برای انجام چنین حمله‌ای دلیل بر این نیست که بگوئیم کار ایران بوده است. این می‌تواند درباره آمریکا و اسرائیل نیز مصداق داشته باشد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز