وزیر امور خارجه روسیه ضمن تاکید بر اهمیت پایبندی به توافق هسته‌ای با ایران (برجام)، تحریم‌های آمریکا را عامل اقدام اخیر تهران در عبور از سقف ذخایر اورانیوم دانست.

به گزارش مرور نیوز، سرگئی لاوروف  گفت: تصمیم ایران برای عبور از سقف ذخایر اورانیوم، ناشی از تحریم‌های آمریکا بود.ما بر اهمیت تعهد به توافق هسته‌ای با ایران تاکید داریم.

وی افزود: برای آنکه بدانیم چه اتفاقی در جریان است، لازم است که کل تصویر را ببینیم. در نظر نگرفتن زمینه اقدامات یکی از طرفین برجام ، ما را به جمع‌بندی درستی نمی‌رساند. بگذارید یادآور شوم که برنامه جامع اقدام مشترک یک بسته است، در واقع یک بسته جامع از تعهدات و حقوق متقابل تمام طرف‌های توافق. بخشی از این تعهدات، تعهدات داوطلبانه‌ ایران به پایبندی به سقف ذخایر اورانیوم با غنای پایین و آب سنگین است. اما این [تعهدات] ضرورتا به حق ایران برای غنی‌سازی تا سطح ۳.۶۷ درصد و تولید آب سنگین وابسته است. ایران باید مازاد [اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین] خود را می‌فروخت و این کار تا همین اخیرا به شکلی بسیار موفق انجام می‌شد.

لاوروف تاکید کرد که ایران پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران در ماه می پارسال، به فروش اورانیوم غنی‌شده مازاد با درصد غنای کم به دیگر کشورها از جمله روسیه ادامه می‌داد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز