وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد: آمریکا تلاش می‌کند تا جبهة النصرة را از لیست گروه‌های تروریستی خارج و آن را به یک طرف در مذاکرات برای حل و فصل بحران سوریه تبدیل کند، که می‌توان آن را یک بمب ساعتی توصیف کرد.

به گزارش مرور نیوز، سرگئی لاوروف از کشورهای غربی و واشنگتن خواست تا به منظور ممانعت از بازگشت آوارگان سوری به خانه‌هایشان بهانه جویی نکرده و برای بازگشت آنها و فراهم کردن شرایط مناسب برای آن تلاش کنند.

لاوروف ادامه داد: ما موضع واشنگتن در قبال آنچه رخ می‌دهد و مسأله کردها را مسؤولانه نمی‌دانیم، چراکه واشنگتن کردها را به مناطق تحت تسلط خود در شرق سوریه منتقل می‌کند. آمریکا و برخی کشورهای غربی تلاش می‌کنند تا بحران سوریه را برای اهداف ژئوپولیتیک طولانی کنند.

این مقام روس ادامه داد: روسیه نگران تلاش‌های آمریکا برای تشدید اوضاع در اطراف ادلب است و این مسأله یاد آور دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق این کشور است.

وی در واکنش به اظهارات مایک پامپئو ، همتای آمریکاییش مبنی بر افزایش تعداد آوارگان سوری به دلیل اقدامات روسیه و ایران نیز تأکید کرد: نمی‌دانم که چه ارتباطی میان مشکل آوارگان در سوریه و خروج آمریکا از برجام وجود دارد. اما نکته قابل توجه این است که تنها آمریکا از برجام خارج شده است. چرا پامپئو تصمیم گرفت که به این شیوه افکاری را بسازد که در این لحظه به ذهنش خطور می‌کند؟ پاسخ به این سؤال برایم دشوار است و شاید بهتر باشد پاسخش را از خودش بپرسم.

لاوروف خاطرنشان کرد: پامپئو این اطلاعات را از کجا آورده که آوارگان سوری به دلیل اقدامات روسیه و ایران خروج از سوریه را آغاز کرده‌اند؟

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز