یکی از سران شورای انتقالی جنوب فاش کرد : امارات در چارچوب تفاهم‌های اخیر با ایران، در حال اصلاح برخی امور صحنه سیاسی در جنوب یمن است.

به گزارش مرور نیوز، سران نظامی و سیاسی مهم و عضو شورای انتقالی جنوب که مورد حمایت ابوظبی است، یکی از اهداف امارات در این بازنگری سیاسی خواهد بود. این منبع گفت که این بازنگری در چارچوب تغییر مواضع ابوظبی در یمن و تفاهم‌های اخیر امارات با ایران است. 

طبق گفته این منبع، «اماراتی‌ها به ایرانی‌ها تعهد داده‌اند که صحنه سیاسی در استان‌های جنوب یمن را به شکل سابق بازگردانند». به گفته این منبع، در شورای انتقالی جنوب (که سال 2017 با حمایت امارات تشکیل شده) اختلافات جناحی بالا گرفته و جناح عیدروس الزبیدی (رئیس شورا) و جناح احمد الملس دبیر کل شورا با هم درگیر هستند.

این منبع، سانحه رانندگی اخیر برای احمد الملس در استان الشبوه (جنوب یمن) را که در آن سه نفر از خبرنگاران همراهش کشته شدند و خودش جان به در برد، مشکوک دانست و ادعا کرد که یکی از نتایج تعهدات امارات به ایران، هماهنگی اطلاعاتی با حوثی‌ها [انصارالله] در یمن خواهد بود چرا که امارات بر پرونده امنیتی جنوب یمن اشراف دارد. 

پس از یک دوره افزایش تنش در خلیج فارس و اعتراض تهران به ابوظبی به دلیل میزبانی از پهپاد متجاوز آمریکایی که حریم ایران را نقض کرد، «حمد علی مصباح الاحبابی» فرمانده گارد ساحلی امارات در رأس هیأتی به تهران آمد و با سردار قاسم رضایی  فرمانده مرزبانی نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. وزارت خارجه امارات از این دیدار که از سال ۲۰۱۳ اولین دیدار دو طرف به شمار می‌رود، ابراز خرسندی و بر اهمیت همکاری امنیتی در آب‌های خلیج فارس با ایران تأکید کرد. منابع خبری مختلف این اقدام امارات را چرخش موضع ابوظبی پس از هشدارهای ایران ارزیابی و آن را نزدیکی امارات به ایران توصیف کردند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز