وزیر دفاع آمریکا گفت: واشنگتن در اجرای قطعنامه‌ های شورای امنیت سازمان ملل [در تحریم کره شمالی] قاطعانه عمل می‌ کند تا زمانی که کره شمالی در روند اتمی‌ زدایی کامل، تاییدپذیر و غیرقابل بازگشت شبه‌ جزیره کره دخیل شود.

به گزارش مرور نیوز،  مارک اسپر   وزیر دفاع آمریکا امروز (جمعه 18 تیر) با اشاره بر لزوم خلع سلاح اتمی کره شمالی ، اظهار کرد: تحریم‌های سخت علیه کره شمالی باید سر جایشان باقی بمانند.

اسپر که به سئول سفر کرده در جریان دیدار با «جونگ کیونگ دو» وزیر دفاع کره جنوبی گفت آمریکا تاکید دارد تا زمانی که کره شمالی تمام تسلیحات اتمی خود را منهدم نکرده باشد، تحریم‌ها را علیه این کشور لغو نمی‌کند.

به نوشته خبرگزاری «یونهاپ» وی در این باره توضیح داد: «واشنگتن در اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل [در تحریم کره شمالی] قاطعانه عمل می‌کند تا زمانی که کره شمالی در روند اتمی‌زدایی کامل، تاییدپذیر و غیرقابل بازگشت شبه‌جزیره کره دخیل شود».

وزیر دفاع آمریکا همچنین وعده داد که واشنگتن آماده است تا راه تعامل را با کره شمالی در پیش بگیرد اما پیونگ‌یانگ نباید انتظار داشته باشد قبل از نابودی تسلیحات اتمی، تحریم‌ها لغو شود.

سفر اسپر به کره جنوبی – که روزهای آغازین تصدی وزارت دفاع آمریکا را می‌گذارند – در حالی انجام شده کره شمالی طی ده روز گذشته چند بار پرتاب آزمایشیزم موشک‌های کوتاه و میان‌برد انجام داد.

وی همچنین بر لزوم همکاری نزدیک آمریکا با کره جنوبی در موضوع کره شمالی تاکید کرده و گفت: «ما آماده هستیم تا همزمان از خود دفاع کرده و جوّ لازم برای دیپلماسی را ایجاد کنیم».

رئیس پنتاگون افزود: «همانطور که رئیس‌جمهور ترامپ تصریح کرد، آمریکا آماده است تا به روش دیپلماتیک جهت حصول تمام تعهدات ارائه شده در نشست مشترک سنگاپور برای رسیدن به اهداف [اتمی‌زادیی و لغو تحریم‌ها] با کره شمالی تعامل داشته باشد».

این در حالی است که تا کنون سه دیدار «دونالد ترامپ» و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در سنگاپور (۲۲ خرداد ۱۳۹۷)، ویتنام (۹ اسفند ۱۳۹۷) و منطقه غیرنظامی دو کره (۹ تیر ۱۳۹۸) نتوانسته اختلافات پیونگ یانگ و واشنگتن برای پیش بردن مذاکرات خلع سلاح اتمی کره شمالی را رفع کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز