فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: فعالیت غیرمجاز جاده سازی شرکت های نفتی در تالاب هورالعظیم از 2 روز پیش متوقف شده است.

به گزارش مرور نیوز، حسن آقا شیر محمدی اظهار کرد: یگان های حفاظت محیط زیست خوزستان طی گشت و کنترل تالاب هورالعظیم با نیروهای شرکت نفت که بدون اخذ مجوز از محیط زیست در حال جاده سازی در تالاب بودند، برخورد کرده و در راستای انجام وظیفه قانونی از ادامه کار آنان جلوگیری کردند.

وی افزود: دستگاه های راه سازی این شرکت های نفتی از 2 روز پیش از منطقه خارج شده است.

شیرمحمدی تاکید کرد: براساس وظیفه ذاتی، نیروهای یگان موظفند با هر نوع فعالیتی اعم از تخریب و تصرف، تخلیه هر نوع پسماند و هر نوع آلودگی زیست محیطی برخورد کرده و گزارش های لازم رابه اداره متبوع ارائه کرده تا برخورد حقوقی انجام شود.

تالاب هورالعظیم، آخرین بازمانده تالاب های بین النهرین، در جنوب غربی کشور، در مرز عراق قرار دارد. یک سوم این تالاب در ایران و دو سوم آن در عراق است. 

از سال 87 حدود هشت هزار هکتار از زمین های این تالاب برای 30 سال به وزارت نفت برای انجام عملیات اکتشاف و بهره برداری نفت واگذار شده است که تخریب های بسیاری را برای این تالاب به دنبال داشته است. علاوه بر آلودگی نفتی، خشک کردن تعمدی تالاب توسط وزارت نفت نیز باعث نابودی زیستمندان تالاب و خودسوزی آن در موارد متعدد شده است. به تازگی نیز هزاران قطعه ماهی در این تالاب به صورت ناگهانی تلف شده اند که دلیل دقیق آن هنوز مشخص نشده است.

هورالعظیم از زمان خشک شدن یکی از کانون های اصلی پدیده گرد و غبار در خوزستان معرفی شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز