مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با اشاره به برنامه بومی سازی ۱۴ هزار کالا و تجهیزات نفتی، جزئیات برگزاری هشتمین نمایشگاه نفت خوزستان را تشریح کرد.

به گزارش مرور نیوز، بیژن عالی پور در تشریح مهمترین برنامه های اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و بومی سازی کالا و تجهیزات مورد مصرف در مناطق نفت‌خیز جنوب به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت خام کشور، اظهار کرد: در حال حاضر ٧٠ درصد کالا، تجهیزات و نیازهای صنعتی طرح‌های نفتی مناطق نفت‌خیز جنوب بومی‌سازی شده است.

وی با اعلام اینکه هم اکنون بیش از هفت هزار قلم کالا در این شرکت بومی‌سازی شده و حدود هفت هزار قلم کالا هم در حال ساخت است، تصریح کرد: سال ٩٤ بالاتر از حد انتظار در تامین کالاهای مورد نیاز عمل شد به گونه ای که در بخش تجهیزات حفاری و تاسیسات سطح الارضی و مواد شیمیایی بومی سازی حدود ٨٠ درصد و در مجموع بیش از ٧٠ درصد تجهیزات و نیازهای صنعتی بومی سازی شده است.

مدیرعامل شرکت مناطق نفتخیز جنوب با بیان اینکه در ادامه برنامه بومی سازی طراحی و ساخت کالا و تجهیزات صنعت نفت، هشتمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات صنعت نفت با راهبری مناطق نفت‌خیز جنوب و حمایت وزارت نفت از ۱۷ تا ۲۰ آبان ماه امسال در اهواز برگزار می‌شود، افزود: پیش بینی می‌شود افزون بر ۲۵۰ شرکت برگزیده و سازنده برتر و صاحب نام  ایرانی در نمایشگاه نفت خوزستان حضور یابند.

عالی پور با یادآوری اینکه نمایشگاه نفت خوزستان با رویکرد توسعه منابع داخلی و در راستای تسهیل دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی و با محوریت طراحی و تولید تجهیزات راهبردی صنعت نفت برگزار می‌شود، تاکید کرد: وجه تمایز آن با سایر نمایشگاه های مشابه، تخصصی بودن آن و اولویت دادن به سازندگان برتر ایرانی است.

وی ادامه داد: در این دوره از نمایشگاه موضوع ساخت فهرست کالاهای دهگانه تعیین شده توسط وزیر نفت بوده و نیازهای اساسی صنعت در بخش بالادستی در قالب سمینارهای جانبی و میزگردهای تخصصی پیگیری می‌شود.

مدیرعامل شرکت مناطق نفتخیز جنوب با بیان اینکه رونمایی از قطعات و تجهیزات ساخت داخل، امضای قراردادهای ساخت کالای صنعت نفت و برگزاری نشست‌های تخصصی راهکارهای عملی حمایت از ساخت داخل از جمله برنامه‌های پیش بینی شده در نمایشگاه نفت خوزستان است، گفت: در نخستین روز این رویداد سه کالای راهبردی جدید که با سفارش و حمایت مناطق نفت‌خیز جنوب ساخته شده اند رونمایی خواهد شد که مراحل طراحی و ساخت این تجهیزات توسط کارشناسان شرکت‌های دانش بنیان به انجام رسیده است.

عالی پور با اشاره به انتخاب مناطق نفت خیز جنوب به عنوان شرکت معین چهار گروه کالایی وزارت نفت، عنوان کرد: در راستای اجرای ابلاغیه وزیر نفت به منظور ساخت داخل ۱۰ گروه کالایی و تجهیزات اولویت دار صنعت نفت و حمایت تولید کنندگان داخلی، مناطق نفت خیز جنوب به عنوان شرکت معین، عهده دار مسوولیت، تجمیع، ارائه نیازها و بررسی‌های کارشناسی و ارائه مستندات فنی و ارزیابی سازندگان در سطح وزارت نفت در چهار گروه کالایی شامل مته های حفاری، تجهیزات سر چاهی، پمپ‌های درون چاهی میله مکشی و توربین شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز